Zaman Duyarlı Ağ Oluşturma (TSN :Time Sensitive Network)

Standart Ethernete determinizm getirmek için geliştirilen bir IEEE 802.1  standardı  dikkat çeken bir konsepttir, özellikle endüstriyel ağlara odaklanan mühendisler arasında durum böyle. 2017, TSN’nin bir mühendislik projesi olmanın ötesine geçtiği ve endüstri çapında konuşlandırılmaya başladığı bir yıl  olacak. TSN hakkındaki bazı ilk duyurular nedeniyle böyle söylüyoruz-  hazır ürünler ve mevcut ürünler için yazılım güncellemeleri bu yıl  piyasaya sürülmek için hazırlanıyor. Bu durumu açıklayan bir örnek olarak, Belden,  bir sinyal iletim ürünleri tedarikçisi,  modüler olarak yönetilen Hirschmann switch tipi RSPE35 ve RSPE37  (bu makaleye eşlik eden yukardaki resimde gösterilmiştir) için bir yazılım güncellemesini piyasaya sürüyor . Belden ‘in 2017 yılının 2.yarısıyla birlikte erişilebilir olacağını söylediği bu güncelleme, bu switchlerde TSN özelliklerine imkan sağlayacak. Ek olarak , iki RSPE türünün  daha önceki switchleri bu yeni gerçek-zamanlı teknoloji için güncellenebilecek.

RSPE35 ve  RSPE37 versiyonları  IEEE 1588-2008 ile uyumlu olarak PTP’  yi destekler ve   FPGA modülü barındırır,  bu ise   (HSR), (PRP) ve (DLR) gibi seçimli donanım tabanlı yedekleme mekanizmalarının uygulanmasının mümkün olduğu anlamına gelir. Yeni yazılım güncellemesi, aynı zamanda TSN’e de olanak sağlayan, şimdi önceki artıklık mekanizmalarına alternatif olarak  FPGA içine yüklenebilir .

“İlk kez olarak, TSN ,   IEEE 802.1 ve 802.3 ile uyumlu Ethernet aracılığı vasıtasıyla garantili uçtan uca gecikme garantisi ile zaman-kritik ve zaman-kritik olmayan verinin aynı zamanda transferine izin verir.”   Kapsamlı fonksiyonlar ve yüksek bant genişlikleri sebebiyle, teknoloji neredeyse tüm otomasyon uygulamaları için elverişlidir. Dahası, TSN diğer birçok  yerleşmiş gerçek-zamanlı çözümler gibi şahsi bir sistem olmadığından , farklı üreticilerden cihazlar ile kullanılabilir, bu ise modern heterojen endüstriyel ağlarda Endüstri 4.0’ın yolunu açar.”

Özellikler

  • Precision Time Protocol (PTP): Hassas Zaman Protokolü
  • Field Programmable Gate Array (FPGA): Alan Programlanabilir Kapı Dizisi
  • High-availability Seamless Redundancy (HSR): Yüksek kullanılabilirlik kesintisiz yedekleme
  • Parallel Redundancy Protocol (PRP): Paralel Yedeklilik Protokolü
  • Device Level Ring (DLR): Cihaz Düzeyi Ring
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Akıllı Fabrikalar ve Uygulamaları

Sonraki İçerik

IEEE 802.11ax: Yeni WiFi Standardı

Related Posts