Yönetilemez Ethernet Switch Nedir?

Endüstriyel switch modelleri günümüzde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bir çok farklı uygulama alanı için kullanım imkanı sunan switch ürünlerinin tercih edilirliği de her geçen gün artış göstermektedir. Ethernet Switch modelleri iki farklı kategoriye ayrılmaktadır. Yönetilebilir switch modelleri ve yönetilemez switch modelleri olarak iki farklı kategoriye ayrıldıklarını söylemek mümkündür. Bu yazımızda yönetilemez ethernet switchlere ve özelliklerine yakından bakacağız.

 Ethernet Switch Nedir?

Ethernet switch, özellikle endüstriyel alanda sıklıkla kullanılmakta olan bir cihazdır. Üzerinde birçok RJ-45 portu bulunan ethernet switch, network anahtarlarına sahiptir. Switch üzerinde bulunan portlara bağlı olan cihazların güvenlik ayarlarını yapmaya ve portlara bağlı olan cihazların yönetimini sağlamayı hedefleyen bir çalışma prensibine dayanmaktadır.

Ethernet switch aynı zamanda bir port çoğaltıcı olarak da ifade edilebilir. Ethernet switchler iki farklı şekilde üretilmekte ve kullanılmaktadır. Yönetilemez ethernet switch modeli de oldukça fazla kullanılan bir model olarak ifade edilebilir. Özellikle de basit uygulamalar için sıklıkla tercih edilmektedir.

Dijitalleşmenin artması ile birlikte yönetilemez endüstriyel switchlerde yaygınlaşmaya başladı.

Yönetilir switch modelleri ise konfigürasyon ayarına olanak sağlaması bakımından tercih edilmektedir. Kullanım kolaylığı sağlaması bakımından ve üst düzey bilgi gerektirmemesi bakımından yönetilemez ethernet switch daha fazla tercih edilmektedir. Tak ve çalıştır prensibi ile çalışan yönetilemez ethernet switch modellerinin kullanımı oldukça kolaydır.

 Yönetilemez Ethernet Switch ve Kullanım Alanları

Yönetilemez ethernet switch, hiç bir kuruluma ihtiyaç duyulmadan çalışan özellikteki sistemlerdir. Yönetilemez ethernet switch tak- çalıştır olarak çalıştığı için daha çok temel uygulamalarda kullanılmaktadır. Fiyat özellikleri bakımından değerlendirildiği zaman ise yönetilemez ethernet switch, yönetilebilir ethernet switch modellerine göre daha uygun fiyat seçeneklerine sahiptir.

Yönetilemez ethernet switch, daha kısıtlı ve sınırlı bir ayar imkanı sunmaktadır. Bu modellerde de hem izleme hem de ayarlama seçenekleri bulunmaktadır. Siz de güven içerisinde ethernet switch modelleri arasından kendinize en uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Belden ethernet switchler çok hızlı ve kolay bir şekilde devreye alınabilir.

 Yönetilebilir ile Yönetilemez Switch Arasındaki Farklar Nelerdir?

 Yönetilebilir ve yönetilemez switch modelleri arasında kullanım bakımından bir takım farklılıklar bulunmaktadır. Yönetilebilir switch modelleri daha komplike özelliklere sahipler ancak yönetilemez switch modelleri daha basit ve kolay bir kullanım imkanı sağlamaktadır. Aynı zamanda yönetilemez switch modellerinin kurulum gerektirmeden çalışabilir olması da tercih edilirlik oranını arttıran etkenler arasında yer almaktadır.

Yönetilebilir ve yönetilemez switch modelleri arasında ki en belirgin farklardan birisi de kullanım seçeneklerine göre değişen fiyat farklılıkları olarak ifade edilebilir. Yönetilemez switch modelleri daha kolay bir şekilde kullanım imkanı sunan ve profesyonel olmayan kullanıcılara hitap etmekte olan bir üründür.

Özellikler

Yönetilemeyen bir endüstriyel switch, genellikle küçük ağlar için veya daha büyük bir ağa geçici sistem grupları eklemek için kullanılan, üzerinde herhangi bir değişiklik yapamayacağınız sabit bir yapılandırmaya sahip Ethernet cihazlarını bağlamak için kullanılır. Öte yandan, yönetilen bir anahtar, LAN trafiği üzerindeki kontroller, belirli kanallara öncelik verilmesi de dahil olmak üzere LAN’ınızın ayarlarını yönetmenize, yapılandırmanıza ve izlemenize ve daha küçük cihaz gruplarını ayrı tutmak ve daha iyi hale getirmek için yeni sanal LAN’lar oluşturmanıza olanak tanır.  Yönetilen anahtarlar ayrıca bir cihaz veya ağ arızası durumunda verileri kurtarmamızı sağlayan özellikler sunar.

Belden Spider yönetilemez endüstriyel ethernet switchler

Performans

Performans söz konusu olduğunda yönetilmeyen anahtarların avantajı, ağınıza hemen takıp çalıştırabilmenizdir. Hiçbir şey kurmaya gerek yoktur ve iyi çalışmasını sağlamak için yerleşik QoS hizmetlerine sahiptir. Bununla birlikte, yönetilen bir anahtarla, ihtiyacınız olan yerde en iyi performansı elde ettiğinizden emin olarak, istediğiniz zaman kanallara öncelik verebilirsiniz. Ayrıca, ağda uzaktan sorun gidermeye olanak tanıyan Priority SNMP gibi özellikler, bu performansı etkileyen sorunları kontrol etmeyi daha da kolaylaştırarak, gerekirse düzeltmeleri uygulamanıza olanak tanır.

İlginizi Çekebilir: Belden Yönetilemez Endüstriyel Switchler

Güvenlik

Genel olarak yönetilemeyen anahtarlar çok temel güvenliğe sahiptir. Sistemden sisteme hiçbir güvenlik açığı olmamasını sağlayarak güvence altına alınırlar; kilitlenebilir bir bağlantı noktası kapağı gibi aksesuarlar, hiç kimsenin cihaza erişmesini engelleyebilir. Yönetilen anahtarların, aktif tehditleri kapatmak için ağı izleme ve kontrol etme, veri koruması, kontrol ve yönetim planı gibi bazı önemli güvenlik avantajları vardır.

Yönetilemez ethernet switchler güvenlikli olsa da daha geniş kapsamlı bir siber güvenlik çözümü için yönetilebilir switchler tercih edilir.

Uygulama

Hem yönetilebilir hem de yönetilmeyen ethernet switchlerde herhangi bir sayıda bağlantı noktasına sahip anahtarlar alabileceğiniz için, doğru anahtara karar verirken önemli olan tek şey boyut değildir. Ancak, küçük işletmeler, ev, tek bir ofis vb. gibi daha küçük ağlar söz konusu olduğunda, yönetilemeyen bir anahtarın kullanılması daha olasıdır. Yönetilebilir endüstriyel switchler, çok daha geniş ağ kapsamına sahip kurumsal ölçekli işletmeler veya veri merkezlerini kullanan ve ağlarındaki trafik üzerinde çok daha iyi kontrole ihtiyaç duyanlar için daha uygundur.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Yönetilebilir Ethernet Switch Nedir?

Sonraki İçerik

IO-Link Nedir, Avantajları Nelerdir?

Related Posts