Veri Merkezi (Datacenter) nedir?

Datacenter, Türkçe “Veri Merkezi” olarak adlandırılan, içinde yüzlerce ya da binlerce serverı barındıran, güçlü elektrik, iklimlendirme ve internet alt yapısına sahip server deposudur diyebiliriz.

datacenter

Netinternet datacenterında ki müşterilere ait atx kasaların bulunduğu  bir rafın görüntüsü.Buradaki serverların çeşit çeşit olmasının sebebi müşteriler kendi kasalarını kargo ile datacentera yolluyorlar.Datacenterın kendisine ait serverlar tek tip oluyor.Toplu alım daha uygun fiyata geldiği içindir tabiki.

Datacenterlar server hizmetini 2 şekilde sunuyorlar.

  • Datacentera ait serverların müşterilere kiralanması.Tüm alt yapı datacenter tarafından karşılanıyor.
  •  Co-Location (Server barındırma).Bu tip hizmette ise kendinize ait kasayı datacentera gönderiyorsunuz ya da yakınsanız kendiniz götürüyorsunuz. Datacenter sunucunuzu eğer atx kasa ise atx kasa rafına koyuyor, rack tipi kasa ise rack kabinlerinden birine koyuyor. Kasanıza elektrik ve internet bağlantısını gerçekleştirip yazılımlar da kurulduktan sonra kasanız yayın hayatına başlıyor.

Peki neden kasanızı datacentera göndermelisiniz ya da neden datacenterdan server kiralamalısınız? Bu işi kendi evinizden ya da firmanızdan yapsanız olmaz mı?

Bu iş evden olabilseydi bu tür firmalar olmazdı zaten.Bazı kobiler web serverlarını kendi bünyesinde barındırıyor ama bunun maliyeti çok yüksek.Datacenerların bizim için en önemli avantajı sağladığı yüksek internet hızlarının çok uygun olmasıdır. Çünkü Türk Telekom’dan interneti toplu olarak alıyorlar. Bu fiyat listesinde 10mbit hız için Türk Telekom’a 1296 Tl ödemek zorundasınız. Ama Aynı internet hızını data centerlardan aldığınızda 150tl -300tl arasında ödemeniz yeterli olabiliyor. Bu fiyat aralığı datacenter arasında farklılık gösterebiliyor tabiki.

Serverların kullandığı internet evinizdeki internetten farklıdır. Adsl bağlantı tipinde download hızınız ne kadar yüksek olursa olsun en büyük pakette bile upload hızınız 1Mbit’tir. Serverların ihtiyacı olan da upload hızıdır.Bu durumda bu hizmeti evden sağlayacağınız adsl bağlantısı ile vermeniz çok zordur.

Datacenterda elektrik alt yapısı tamamen yedeklidir.Elektrik kesintisinde hemen jeneratörler devreye girer.Bu anlık işlem de server kapanmaz.Bu şekilde serverınız kesintisiz yayın yapabilir.

Datacenterda iklimlendirme sistemi mevcuttur. Serverların bulunduğu sistem odalarında iklimlendirme yoksa kendinizi saunaların terleme odasına girmiş gibi hissedersiniz.Bu durumda serverlarında donanımlarında yanmalar meydana gelebilir.İklimlendirme sistemi ile sistem odaları sürekli belirli bir sıcaklığında altında tutulur.Bir sistem odasına girecek olursanız montunuzu yanınıza almayı unutmayın.

Serverlar için gerekli yazılımları teminini datacenter yapmaktadır.Siz server kiraladığınızda yazılımların aylık kira bedelleri server kirasının içine eklenir.Tabi kendinize ait yazılım lisansı varsa (Örneğin Windows Server 2008 işletim sistemi lisansı) ya da linux gibi ücretsiz yazılımlardan kullanacaksanız ekstra giderler olmaz.

Ülkemizde bu işi profesyonelce yapan data centerlardan bazıları

ni.net.tr

dgn.net.tr

netdirekt.com.tr

Ben çevremdekileri ni.net.tr ‘ye yönlendiriyorum.Tabiki sebebi benim de ordan hizmet alıyor olmam ve hizmetten memnun olmamdır. Özellikle fiyatlar gayet uygundur.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Kablo Tipleri

Sonraki İçerik

Ethernet İle İlgili Temel Bilgiler

Related Posts