Tren Denetim (CBTC) Sistemleri İçin Kablosuz Altyapı

Dünya üzerinde ülkeler petrol bağımlılıklarını yenmek ve karbon salınımlarını azaltmak için çalışıyorlar. Bazı bölgelerde bunu başarmak için anahtar bir strateji önemli ölçüde demiryolu altyapısının iyileştirilmesinde çaba odaklanmıştır. Sonuç olarak birçok ray operatörü pahalı ve yıkıcı mühendislik projeleri almaya gerek kalmadan kapasite arttırmaya çalışıyor. Bir çözüm, varolan ray altyapının kullanımını arttıran CBTC (İletişim Tabanlı Tren Denetimi) sistemleridir.

İletişim Tabanlı Tren Denetim (CBTC) Sistemleri Yatırım ve İşletme Masraflarını Azaltır

Geleneksel olarak , şehre ait bir ray networkünde kapasiteyi arttırmak , ek olarak çalışan hatlar yerleştirmek, yeni tüneller açmak ve daha uzun trenlerin çalışmasını sağlamak için platformları uzatmak gibi projeler gerektirir. Bu büyük sivil projeler yalnızca pahalı değiller; aynı zamanda operasyon hizmetleri için potansiyel olarak yıkıcıdırlar.

Kesin, gerçek zamanlı, tren konumlandırma bilgisi kullanımı sayesinde, CBTC kapasite zorlukları için bir çözüm sunar ve birçok sivil mühendislik ek sermaye projesi gereksinimlerini önler. Mevcut demiryolu altyapısının artan kullanımı, geleneksel sabit sinyal blokların kaldırılması yoluyla gerçekleştirilmektedir. Bunun yerine, tren sefer sıklıkları hız ve ivme profillerinin yanısıra devamlı olarak gerçek zamanda yönetilir. Daha kısa, daha aydınlık, birlikte daha yakın çalışan daha hızlı trenleri yöneten bir CBTC sistemi, sabit bir blok sinyalizasyon sisteminde çalışan daha uzun trenlerin kapasitesinde bir artışa sebep olacaktır.

Daha düşük sermaye harcamalarının ve sivil mühendislik projelerinden daha hızlı Yatırımda Geridönüşüm (ROI)’ün faydalarının yanısıra, CBTC sistemleri işlem maliyetlerinin azalmasına da yardım ederler. Çalışan ray yolcu araçlarının toplam maliyetinin büyük bir oranı uzun süreler için sabitlenmiştir (araç leasingi veya finans maliyetleri gibi)

Yolcunun talebi az olduğunda ,mesela yoğun olmayan seyahat zamanlarında, bir CBTC sisteminin kullanımı farklı sürüş profilleri uygulaması ile yapılacak enerji tasarruflarına izin verir (yavaşlatma ve azaltılmış ivme eğrileri gibi) Yolcu sayan teknolojiyle birleştirildiğinde ,raylı araçların bu yönetimi tamamıyla otomatik olabilir.

CBTC Tren Denetim Sistemleri Mimarisi

Modern bir CBTC sisteminin karakteristik mimarisi aşağıdaki denetim yardımcı sistemlerinden oluşur:

2

Tedarikçiye bağlı olarak bu yardımcı sistemler için mimari merkezileştirilebilir veya dağıtılabilir.

ATS genellikle merkezi bir komut merkezi içindedir, bununla beraber yerel kontrol sistemleri de son çare olarak dahil edilebilir.

Denetim yardımcı sistemleri aşağıda gösterildiği gibi mantıksal bileşenler halinde düzenlenmiştir:

Trenden Zemine (Yere) İletişimler İçin Kablosuz Altyapı

CBTC sistem iletişim altyapısı , ray ekipmanı ve trenler arasındaki iki yönlü iletişim sayesinde bir dijital ağlı radyo sistemi üzerinden çalışır.

2.4 GHz band genellikle bu sistemlerde kullanılır (genel de Wi-Fi band), buna rağmen diğer alternatif frekanslar 900 MHz(US) , 5,8 GHz gibi veya lisanslı bandlar da bunun yanısıra kullanılabilir. LTE teknolojisi de LTE-tabanlı CBTC sistemleri test eden çeşitli sinyalizasyon sağlayıcısıyla beraber şimdilerde göz önünde bulunduruluyor.

CBTC için kablosuz teknolojinin kullanımı oldukça yaygınken, birçoğu zahmetli çevre ve hareket eden trenlerden kaynaklanan zorlukları olmadığı da söylenemez.

CBTC kablosuz ağın bazı anahtar gereklilikleri aşağıdaki tabloda listelenmiştir.

Tren Denetim Sistemleri Güvenilir Kablosuz Altyapıya Gereksinim Duyar

Tren seyahat seçenekleri artarken ve demiryolları kapasiteyi maksimize ederken güvenliğe, hareket eden trenler ve yer sistemleri arasında güvenilir bağlantılara artan bir ihtiyaç söz konusudur.

Şu açık ki, tren ve yer altyapısı arasındaki iletişimlerin bağlantısı kritiktir. Bu zahmetli çevre evrim geçirse bile , bir sistem hatası binlerce insanı etkileyecektir ve ciddi finansal sonuçlar doğuracaktır. Bu nedenle, doğru networking bileşenleri (endüstriyel Ethernet) ve endüstriyel kablo seçmek, güvenlik, güvenilirlik ve şebeke direncini sağlamak için doğru ürün seçimi büyük önem kazanıyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

PoE Tipleri – Ne anlama geliyor ve Nasıl kullanılır?

Sonraki İçerik

POE ne demektir?

Related Posts