Ticari Kablolara Karşı Endüstriyel Kablolar: 9 Önemli Test

Günümüzde, imalat işletmeleri endüstriyel ağ için büyük ölçüde otomasyonlarına, enstrümantasyonlarına ve kontrol veri haberleşmelerine güvenirler. Cihazlar, makine ve kontrol sistemi arasında sinyaller aktarılırken hiç hata payı yoktur.

Aslında genellikle amaç yüzde 99.999 veya daha iyi çalışma süresinde ağ kullanılabilirliğidir. Bu gerçeği göz önüne aldığımızda , çevresel olarak güçlendirilmiş ağ kablolama, bağlantı ve aktif bileşenlerden oluşan sağlam bir endüstriyel Ethernet altyapısı uzun vadeli performans ve güvenilirlik için gereklidir. En az kesinti ile maksimum verimlilik ağ performansını elde etmek için her şeyden önemlidir.Tesiste bir anahtar, bağlantı veya kablo sistemi arızalanırsa, parça değişimi ve onarım maliyeti üretim kesintisinin toplam maliyetinin sadece küçük bir kısmını temsil eder. Bir kablolama sistem komponenti veya Ethernet switch arızalanırsa, örneğin, bir elektrik üretim tesisinde, onarım / işçilik maliyetleri tek başına bileşenin maliyetinin 15-20 kat fazlası olabilir.

Herhangi bir sektörde Ethernet sistem arızasının dolaylı maliyetleri verimlilik kaybı, gecikmiş alt süreçler, sistemi kapama ve açma maliyeti, ve tesisin kritik görev çıktısına güvenen müşteriler için muhtemelen yıkıcı hizmet kaybı olarak göz önüne alınmalıdır.

Yüksek kaliteli yatırım nedeniyle; zorlu ortamlarda kullanım için özel olarak tasarlanmış sağlam Ethernet altyapı akıllıca bir ticari karardır – bu ağ mühendislerine ve onların hizmet ettiği organizasyonlara büyük bir iç rahatlığı sağlayabilir.

IndGradeCableMfgEnvImage
Şekil 1 Endüstriyel tip kablo güç istasyonu gibi imalat ortamlarında yüksek kullanılabilirlik ve üretkenlik elde etmek için önemlidir.

Kabloların İki Türü: Ticari Sınıf Endüstriyel Sınıfa karşı

Anahtar veri aktarma komponentlerindeki herhangi bir fiziksel bozulma veya elektrik arızası güvenilmez ağ performansına ve / veya güvenlik sorunlarına yol açabilir. Endüstriyel ortama ticari, kullanıma hazır kablolama ürünlerini sokmak kritik uygulamalar için yüksek risk taşır.

Şekil 2 de gösterildiği gibi, endüstriyel sınıf kablo ve ticari sınıf kablo arasındaki önemli farklılıklar belirli izleme / bükme uygulamaları için tasarlanmış bir ekranlama yanı sıra yağa, kimyasala ve aşınmaya dayanıklı dış kılıf korumasıdır.

Bağlantı kablosu için, çeşitli koruma türleri vardır:  IP67 ve IP68 toz girişi koruması, IP67 Geçici suya batmaya karşı direnci ve IP68 sürekli suya batma karşı direnci belirtir.

Kablonuzu Endüstriyel olarak belirlemek için Dokuz Test

Seçtiğiniz kablonun endüstriyel ortama uygun ve uygulamanız için doğru olduğundan nasıl emin olabilirsiniz? Belden ‘de ticari kullanıma hazır (COTS) kablolar ile endüstriyel kabloların fiziksel ve elektriksel performansını karşılaştırmak için bir dizi test gerçekleştirdi. Ben testleri ve onların sonuçlarını oldukça ilginç bulacağınızı düşünüyorum .

1.Aşındırma

Zımpara kağıdı ile kaplı sabit bir disk kullanarak, kablolar onun çevresinin bir kısmına sarıldı, sonra 25 kez dairesel olarak öne arkaya hareket ettirildi.  Sonuç: 25 turdan sonra , ticari tabanlı kabloların iletkenlerinde onun mekanik ve elektrik bütünlüğünü kaybetmesine neden olabilecek dış kılıfta bozulmalar görülebilirdi.  Zırhlı endüstriyel kablonun iletken çifti hasarlı değildi.

2.Soğuk Bükme

UL 444 ‘ye göre yürütülen , Kabloların örnekleri ‘soğuk kutu’ olarak adlandırılan ısı ve nem kontrollü bir odaya konuldu. Bu testten önce orada bir saat kaldılar. Daha sonra alüminyum bir ağırlığın gerilim kuvveti altında kablonun bir ucu ile 3 inç çaplı metal çubuk etrafına kısmen sarılarak test edildiler (-80°C, -60°C ve -40°C da ). Kablolar sonra çözüldü ve görsel olarak kılıftaki çatlakları kontrol etmek için incelendi. Sonuç: Ticari tabanlı kablolar kırılgan hale gelmişti ve gözle görünür çatlaklar oluşmuştu. Endüstriyel sınıf yüksek / düşük sıcaklık kablosunda gözle görünür bir hasar yoktu.

3.Soğuk Darbe

UL 444’ye göre yürütülen, alüminyum bir ağırlık kablolun bir bölümünü ezmek için içi boş bir kılavuz boru ile aşağı düşürüldü. Darbe kuvveti darbe enerjisinin 24 in-lbs’sini veya 2.7jülünü sağladı. Her bir kablo uzunluğu önceden soğutulmuş ve on örneğin tümü, kimyasalların ve nemin girişine izin verebilen, iletkende kısa devreye hatta ciddi arızalara neden olabilen kablo kılıf bütünlüğünün zarar görüp görmediğini belirlemek için bir dizi giderek daha düşük sıcaklıklarda kontrol edildi. Sonuç:  Standart ticari tabanlı korumalı kablo -20 ° C’de bozuldu. Yüksek-düşük sıcaklık kılıfları tarafından korunan endüstriyel tabanlı kablolar -70°Cye kadar çatlamadı.

4.Ezme

Bir germe/kopma makine kafası ile gerilen kabloyu ezmek için  kablo parçasının üzerine bir 2”x2” plaka ile darbe uygulandı (- kablonun artık güvenilir bir şekilde Cat 5e performansını sağlayamayacağı nokta olarak kabul ettik). Her kablonun elektriksel özellikleri test boyunca ölçüldü. Sonuç:  400 lbslik kuvvet uygulandığında, PVC kılıflı ticari tabanlı kablo bozuldu ve düz olarak ezildi ve orijinal şekline geri dönemedi. Endüstriyel tabanlı siyah kılıflı zırhlı kablo 2,250 lbs de bozuldu, bu bir tondan fazla ağırlık uygulaması demektir.

IndGradeCablevsCommGradeCableImage
Şekil 2 Endüstriyel sınıf ve ticari kalite kabloları karşılaştırılması. Ürünler petrol, kimyasal maddeler, kaba işleme, aşınma, UV radyasyonu ve sıcaklık değişimlerine maruz kalmaya dayanabilecek kalın duvarlı endüstriyel tip kılıflar ile birlikte tasarlanmıştır. *Korumalı modeller EMI / RFI varlığında olağanüstü gürültü bağışıklığı sağlarlar.

5.Kesme

CSA standard C22.2 ya dayanarak kesme, Keski ile germe/kopma düzenekindeki kablodaki bir noktaya indirildi.. Iletkenin ve kablonun yalıtkanının  kesilmeye karşı maruz kaldığı bir testtir. Bir çok çeşit kablo keski tarafından kesildi ve bu noktada iletkenler arasında bir kısa devre algılandı ve muhtemel bir tehlikeli durum oluştu. Sonuç: Ticari sınıf kablo uygulanan kuvvetin 92 lbsinde kısa devre yaptı. Zırhlı endüstriyel kabloyu delmek için 346 lbs güç uygulandı. Ancak, iletkenler 1,048lbs lik bir kuvvet uygulanana kadar kısa devre yapmadı.

6.Yüksek Isı

Üç makara kablo yüksek ısılı bir fırının içinde bir mandrele asıldı. Kablolar, ilk + 20 ° C arasında bir ortam sıcaklığında test edildi ve sonra zaman içinde + 60 ° C yüksek bir sıcaklığa maruz kaldıktan sonra tekrar test edildiler. Sonuç:Ticari tip kablo +20°C de çalıştı , ancak sonra+60°Cde, zayıflama kablonun 100 metrelik bir çalışma mesafesini destekleyemediği zayıflama değerlerine yükselmiştir. Endüstriyel tip kablolar + 60 ° C’ye maruz bırakıldıktan sonra bile , maksimum çalışma mesafesini desteklemeye devam etmiştir.

7.Yağ Direnci

UL 1277 göre yapılan, kablo parçaları 60 gün süre ile + 125 ° C de muhafaza edilen bir oda içine yerleştirilmiş bir su banyosu içine batırıldı ve ardından sırayla  yağ kaplarına batırıldı. Test süresinin ardından,  kablo parçaları çıkarıldı ve kılıflarının çekme ve uzama özellikleri değerlendirildi. Yağa ve yağlayıcılara maruz kalma kılıfı oda sıcaklığında bile mekanik özelliklerin kaybına neden olacak ve servis ömrünü azaltacak şekilde kırılgan ve hassas yapabilir. Sonuç: Ticari tip kablo bu tip bozulma belirtileri gösterdi. Endüstriyel kablonun kılıfı bozulma emaresi göstermedi, çünkü malzemeler ve kılıf kalınlığı yüksek sıcaklıklarda bile yağ ve diğer maddelere karşı dirence karşı olabilecek değerdedir.

OilandWaterBathTestImage
Şekil .3 Soldaki resim yağ banyosu testini gösterir, UL 1277 e göre . Sağda su banyosu testi gösterilir. Tamamen suya batmış kablolar ile altı ay süren bir test.

8.UV ye Maruz Kalma

ASTM G154testine dayanan bu işlemde (Metalik Olmayan Malzemelerin UVye maruz kalması için Floresan Işık Aparatının altında Çalıştılırması), Çeşitli kablo parçaları monte edilmiş panellere asıldı , böylece kablolar çıkış aralığı solar radyasyon seviyeleri ile aynı olacak şekilde ayarlanmış floresan ışık kaynağının doğrudan karşısında oldu. Kablolar, 720 saat (30 gün) süre ışığa maruz bırakıldı, sonra kılıfların hem renk değiştirip değiştirmediği hem de çekme mukavemeti ve uzama kapasitesindeki bozulma belirtileri görsel olarak kontrol edildi. Sonuç: Ticari tip kablo güneş ışığına dayanıklı değildi: kılıf malzemesinin bozulmasının bir işareti olarak kılıflarda renk bozulması görüldü. Endüstriyel sınıf kablolar güneş ışığı ve diğer UV kaynaklarının etkilerine direnç gösterdi ve kılıfta hiçbir bozulma görülmedi.

9.Suya daldırma

Bu testin başında, Kabloların elektriksel özellikleri (özellikle zayıflama) ölçüldü. Ardından, kablolar kuru bir kap içine konuldu ve kablolar suyun altında kalacak şekilde su eklendi. Kablolar altı aylık bir süre boyunca aralıklı olarak test edilmiştir. Sonuç: Ticari tabanlı kablo suya batırıldıktan kısa bir süre içinde artan zayıflama gösterdi ve bu yarı yıllık suya batırma süresince azalmaya devam etti. Daldırmadan altı ay sonra, endüstriyel sınıf kablo zayıflamada sadece hafif bir artış gösterdi ve kablo Cat 5e gereksinimlerini hala karşılamaya devam etti.

Doğru Kablo Ağı Güvenilirliği ve Gönül Rahatlığı Sağlar

Bizim 9 testimizin sonuçlarını okuduktan sonra, endüstriyel kullanım için tasarlanmış kablolar ile Standart Ethernet kablolar arasında önemli bir fark olduğunu kabul edeceğinizi düşünüyorum. İkincisi onların günden güne maruz kaldıkları tehlikelere ve risklere dayanabilecek kadar sağlam tasarlanmış ve üretilmiş olmalarıdır. Güvenilirlik, kalite ve performans hedeflerinize ulaşmak için, sadece endüstriyel Ethernet kablosu ve bağlantı çözümü kullanmanızı öneriyoruz. Özellikle imalat ortamları için tasarlanmış Belden’nin DataTuff® kabloları,  kablo ve bağlantı sorunları ile ilişkili maliyetleri ve kesintilerini yaşamayacağınızı garanti ediyor.

Not: Giriş Koruması (IP) derecelendirme sistemi Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından belirlenir ve bir elektrik muhafazasının çalışabilmek için dış malzemelerden temin ettiği koruma derecesini sınıflandırır. İlk sayı katı cisimlere karşı koruma derecesini belirler ve ikinci sayı sıvılara karşı koruma derecesi belirler.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Endüstriyel Wireless Ağlarda – Uygulamanız için Doğru Anten Seçimi

Sonraki İçerik

Doğru RJ45 Seçiminizi Yapın

Related Posts