Rack Ethernet Switch

İnternet teknolojilerinin soluksuz bir hızda geliştiği günümüzde farklı ethernet çözümleri ortaya çıkmıştır. Bu çözümler sayesinde pek çok noktada önemli kullanımlar söz konusu hale gelmiştir. Konu ethernet olduğunda ise yine farklılık gösteren gereksinimlere cevap verebilen çözümler karşımıza çıkmaktadır. Bu sayede farklı gereksinimler çok çeşitliliğe sahip olan ürünler sayesinde karşılanabilir bir hal almıştır. Ethernet çözümleri arasında rack ethernet switch öne çıkan son derece önemli bir alternatiftir.

 Rack Ethernet Switch Nedir?

 Rack ethernet switch konusuna girilmeden önce ethernet switch hakkında bilgi sahibi olunmasında yarar olacaktır. Ethernet switch, üzerinde pek çok porta sahip durumda olan bir network anahtarlama cihazıdır. Bu portlara bağlı bulunan cihazların ağ paylaşımını sağlarken aynı zamanda da güvenlik erişimlerini yönetmeye yarar.

Ethernet switch cihazlarını bir tür port çoklayıcı olarak da düşünmek mümkündür. Hangi porta ne kadar veri erişimine sahip olacağını belirlemek mümkün olmaktadır. Endüstriyel niteliğe sahip olan Ethernet Switchler, evlerde ve ofislerde kullanılan ethernet switchlerden daha üstün özelliklere sahiptir. Bu özellikleri sayesinde çok daha ağır ortam koşullarında çalışabilirler. Örnek verilmesi gerekirse -40 +75 derece sıcaklığında çalışabilen çok daha güçlü cihazlardır.

Ethernet’in Temel Tanımı

günümüzde ethernet önemli bir çzöüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Konu ethernet olduğunda da birbirinden farklı ihtiyaçlar ortaya çıkmaktadır. Durum böyle olduğunda öne çıkan ethernet çözümleri arasında pek çok seçenek varlık göstermektedir. Bu seçeneklerden bir tanesi de rack ethernet switch cihazlarıdır. Ancak öncesinde ethernet nedir konusunun iyi bilinmesi cihazlar hakkında fikir sahibi olunması bakımından önemlidir.

Ethernet standart bir standart iletişim protokolüdür. Bu sayede kablolu yahut kablosuz bilgisayarlar, routerlar ve switchler ağa bağlanırlar. En çok kurulan yerel ağ bağlantısı ise (LAN) teknolojisidir. Ethernet LAN’leri geçirerek işletmelerin büyük bölge ağlarında (WAN) Ethernet kullanmasına olanak sunar.

Ethernet;

– Dağıtılmış şube ofislerini,

– Büyük işletme bölgelerini,

– Veri merkezlerini

– Yerel ya da daha küçük uzak konumları birbirine bağlar.

Ehernet belirli bir uygulama sayısını kullanıma açar. Bunu yaparken de diğer sanal özel ağlar (VPN) gibi diğer ağ teknolojilerine erişim sağlar. Tüm bunların yanı sıra bir işletme için tek bir WAN ağını çalıştırabilir.

 Rack Ethernet Switch Cihazlara Neden İhtiyaç Duyulur?

Ethernetin verimli kullanılması gerekliliği söz konusudur. Bunun sağlanması noktasında ise en önemli görevi ethernet switch cihazları üstlenir. Rack ethernet siwitch cihazları üzerlerinde modellerine göre değişen port sayısı barındırırlar. Bu portlara bağlı olan cihazların ağ paylaşımını sağlarlar. Bunu gerçekleştirirken de güvenlik erişimlerini yönetmeye olanak sunar. Bu sayede hem ağ paylaşımı hem de paylaşım sırasında güvenliğin sağlanmasında görev alırlar. Bu bakımdan Rack ethernet siwitch kullanımı büyük öneme sahiptir.

 Rack Ethernet Switch Chazların Kullanımının Önemi

Ethernet üretkenliği, hızı ve kontrolü sağlayan kanıtlanmış bir bir ağ seçeneğidir. Bunun en önemli nedeni hem LAN hem de WAN ağlarda aynı şekilde çalışıyor olmasıdır. Ethernet, bilindik ve ataması kolay olan bir teknoloji olarak hayatımıza girmektedir. Bu sayede gerekli durumlarda ethernet üzerinden güç aktarımı (PoE) da yapılabilmesi mümkün olmaktadır.

IP üzerinden ses iletimi (VoIP), Video, depolama, veri merkezi konsolidasyonu gibi bant genişliği yoğun olan uygulamaları desteklemektedir. Tüm bunları yaparken aynı zamanda internet ve VPN’ine hayati bir erişim sağlamaktadır. Tüm işlemlerin yapılması noktasında rack ethernet switch cihazlara önemli görevler düşmektedir. Tüm bu işlemlerin en güç koşullarda dahi sorunsuz şekilde yapılmasını sağlamaktadır.

 Rack ethernet switch üzerinde pek çok porta sahip olan bir network anahtarlama cihazıdır. Bu cihazlar ev ve ofislerde sorunsuz olarak çalışmaktadır. Ayrıca endüstrideki zorlu koşullarda sorunsuz çalışacak nitelikte modelleri de bulunmaktadır. Rack ethernet switch portlara bağlı durumdaki cihazların ağ paylaşımını ve güvenlik erişimlerini yönetmeye yaramaktadır. Hangi porta ne kadar veri erişimine sahip olacağı bu sayede belirtilebilir bir hal almaktadır.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Endüstriyel Switch Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Related Posts