PoE Tipleri – Ne anlama geliyor ve Nasıl kullanılır?

PoE Ethernet tabanlı sistemlerde iki amacı bir kabloyla sağlama: Yani bu PoE’nin (Ethernet üzerinde Güç iletimi) yapabileceği iştir. Bu teknoloji yalnızca ağ kablolarının veri taşımasına izin vermez, aynı zamanda elektriksel gücün ağa bağlanmış (networked), IP-erişimli cihazlara iletilmesini sağlar. PoE’den önce , ağa IP kameralar gibi cihazları Ethernet tabanlı altyapıya eklemek için iki bağlantı (bir elektriksel bağlantı ve bir ağ/veri bağlantısı) gerekirdi . PoE sayesinde  ikisini tekil bir ağ kablosunda birleştirilmesi sağlanmıştır. PoE, bugünün işletme ağları için   hızlı kurulum ve dağıtım, daha az işlem masrafları ve maksimum güvenilirlik fırsatı sunar.

PoE teknoloji ve uygulama gerekliliklerini karşılamak için sınıflandırılır. PoE aygıtlar, ethernet tabanlı sistemlerde güç gereksinimlerine bağlı olarak modelle kategorize edilirler. PoE “modelleri” ve “sınıfları” arasındaki fark PoE uygulamaları ve yetenekleri hakkında konuşurken bazı zamanlar karışıklığa sebep olabilir.

IEEE PoE standartları , güç kaynak ekipmanı(PSE) ve güçlendirilmiş cihaz (PD) arasında sinyalizasyon ihtiyacını karşılar. PSE’ler ethernet ağ kablosu üzerinde güç sağlayan cihazlardır (switchler gibi). PD’ler bir PSE tarafından güçlendirilen cihazlardır: kablosuz erişim noktaları , IP güvenlik kameraları, VoIP telefonlar, vb

Bu blogta  4 PoE çeşidinin analizini sunuyoruz: Tür1,Tür2,Tür3 ve Tür4 ve nerede kulanıldıkları , bunları açıklamak için kullanılan diğer terimlerle birlikte. Bizim  kullanmayı tercih ettiğimiz terimler bold ise makalede olarak yazılmıştır.

Tip (Type) 1

 • Ayrıca:PoE olarak bilinir, 2-per PoE
 • İlişkili standart: IEEE 802.3af
 • Porta maksimum güç: 15.4W

PoE Type 1 , Ethernet ağına  pek çok tür düşük-güçlü aygıt bağlamak için 2 perden faydalanır. İlk IEEE 802.3af 2003 standardına dayanarak, (her cihaz için güç 12.95W kadar) her bir  PoE Ethernet portundan 15.4W DC gücüne kadar güç sağlanır. PoE Tür1, VoIP telefonlar, sensörler/metreler, basit ve iki antenli kablosuz erişim noktaları, pan-tilt ve zoom yapmayan sabit güvenlik kameraları gibi cihazları destekleyebilir.

Tip (Type) 2

 • Ayrıca şöyle de bilinir :PoE+, PoE Plus
 • İlişkili standart: IEEE 802.3at
 • Port maksimum güç: 30W

Daha yüksek-enerjili cihazlar IEEE 802.3at-2009 standardına dayalı PoE Tip 2 kullanarak Ethernet ağına bağlanırlar. Geri dönük olarak uyumludur (o da genellikle PoE Tip 1 tarafından desteklenen aygıtların türlerini desteklediği anlamına gelir) ve her PoE Ethernet port (her cihaz için güç 25.5W a kadar) 30W DC güç sunar. PoE Tip 2, 6 antenli kablosuz erişim noktaları , LCD ekranlar, biometrik sensörler ve tabletlerin yanısıra pan, tilt veya zoom yapabilen daha karmaşık güvenlik kameraları gibi cihazların güç ihtiyaçlarını destekler.

gorsel

Tip (Type) 3

 • Ayrıca şöyle de bilinir:4-pair PoE, 4P PoE, PoE++, UPOE
 • İlişkili standart: IEEE 802.3bt
 • Porta Maksimum Güç: 60W

PoE Tip3 tür uygulamada  bakır kabloda tüm 4 per de kullanır. Şu anda IEEE 802.3bt Tip 3 Çalışma Grubu ile gelişmede, 2017 nin başlarında onaylanması projelendirildi. Her bir PoE Ethernet porta (her cihaz için 51W a kadar güç) 60w DC güç sağlar. PoE Tip 3 videokonferans sistem bileşenleri ve bina yönetim cihazları gibi cihazları destekleyebilir.

Tip (Type) 4

 • Ayrıca şöyle de bilinir:higher-power PoE
 • İlişkili Standart: IEEE 802.3bt
 • Porta Maksimum Güç: 100W

Ethernet ağ cihazlarının büyüyen güç gereksinimleri , ağ kablolama aracılığıyla daha yüksek güç iletimine olan ihtiyacı, Tip 4’ün devreye girmesiyle desteklenmektedir. 100 W ‘a kadar her PoE Ethernet porta (71W kadar güç her cihaz için) DC gücü sağlar. PoE Tür 4 laptoplar ,TVler gibi cihazları destekleyebilir. Standart şu anda geliştirmede ve 2017 de tasdiklenmek üzere programlandı.

Sizin altyapınız 4-pair PoE ve üreteceği daha yüksek gücü desteklemek için hazır mı?

Total
0
Shares
4 comments
 1. PoE destekli Network Switch’ten PoE Destekli cihaza Cat5 veya Cat6 kablo çekilerek tek kablodan hem data hemde güç taşınmış olur. T568B standardına göre 4 ve 5. kablolar(mavibeyaz-yeşil) olan kablolarından enerji taşınır.

 2. Evet doğrudur POE destekli ürünlerde Mavi-Beyaz ve Yeşil Kablolardan enerji aktarımı yapılmaktadır. Bu konuda Hirshmann markalı ürünleri öneririm. Kaliteli işcilik ve kesintisiz güvenli veri akışı sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

SCADA Güvenlik Temelleri: PLC’ler neden aşırı emniyetsiz?

Sonraki İçerik

Tren Denetim (CBTC) Sistemleri İçin Kablosuz Altyapı

Related Posts