Ethernet TSN Kullanarak Raylı Ulaşım için Basitleştirilmiş Metro Ağları

İki ağ teknolojisi eğilimi, birden çok taraftaki Ethernet ağını şekillendirmeye yardımcı olmaktadır. IEEE Zamana Duyarlı Ağlar (TSN) teknolojisi ve önerilen yedeklilik (redundancy)  protokolleri, hem CAPEX hem de OPEX maliyetlerinin düşürülmesine yardımcı olarak demiryolu metro Ethernet ağlarının karmaşıklığında radikal bir düşüşün sağlanmasına yardımcı olmaktadır.

İlginizi Çekebilir:TSN Nedir?

Yolcular için internet ve diğer kablosuz servisler için hizmeti sağlamak  Raylı metrolar için haberleşme ağlarının sunduğu hizmetlerden biri olmuştur. Operatörler, Ethernet’i giderek tercih edilen taşıyıcı konumuna getiriyor. Bu yazıda kısaca bu trendlerin ikisini ve sonuçta ortaya çıkan çoklu yol Ethernet ağları açıklanmaktadır. IEEE Zamana Duyarlı Ağlar (TSN) teknolojisi ile beraber, demiryolu metro Ethernet ağlarının karmaşıklığında radikal bir düşüş sağlamak için kullanımı (yedeklilik protokolleri ile birlikte) önerildi, dolayısıyla hem CAPEX hem de OPEX maliyetlerini düşürür.

Kentleşmenin Artması ile Akıllı Metro Sistemleri Yaygınlaşıyor

Artan şehirleşme eğilimi ve  artan kentsel hareketlilikle birlikte, kentsel demiryolu sistemi kapasitesine yönelik taleplerin hiç olmadığı kadar fazla olduğu anlamına geliyor. Geleneksel olarak, kentsel demiryolu ağındaki kapasitenin arttırılması, demiryolu altyapısı için büyük miktarda sermaye harcaması getirmiştir. Kapasite zorluklarına tipik çözümler, ek çalışan hatları döşemeyi, belki de daha uzun trenler için yeni tünelleri ve uzatma platformlarını içerebilir. Bu büyük sivil projeler sadece pahalı değil aynı zamanda operasyonel bir hizmeti yürütmek için potansiyel olarak yaşayanlar için rahatsız edicidirler.

Kesin olan, gerçek zamanlı, tren konumlandırma bilgilerinin kullanılması sayesinde İletişim Tabanlı Tren Kontrolü (CBTC) kapasite zorluklarına bir çözüm sunar ve bu pahalı ve yıkıcı inşaat mühendisliği sermaye projelerinin çoğuna ihtiyaç duyulmasını önler. Mevcut sabit altyapı altyapısının kullanımı, geleneksel sabit sinyal bloklarının kaldırılması ve bunun yerine tren yollarının yanı sıra hız ve ivme profillerinin sürekli olarak gerçek zamanlı olarak yönetilmesiyle gerçekleştirilmektedir. Daha kısa sürede yöneten bir CBTC sistemi, daha hafif ve daha hızlı çalışan trenler, birbirine yakın bir şekilde daha hızlı çalışarak daha yüksek kapasiteye sahip trenler  oluşur.

CBTC sistemleri, dijital bir telsiz radyo sistemi üzerinden, ray teçhizatı ile trenler arasındaki çift yönlü iletişim için antenler veya radiated  kablolar üzerinden gerçekleştirilir. 2.4GHz bandı bu sistemlerde yaygın olarak kullanılır. Bu gereksinimlere uymak için, konuşlandırılmakta olan iletişim ağının CBTC sisteminin özel kullanımı için tasarlanmış olması gerekir. Tipik olarak, iletişim ağı iki geçmeli ray yolu kenarı Ethernet ağından oluşur; demiryolu aracı iki ağdan en az biri ile sürekli kablosuz bağlantıdadır.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Yeni DataTuff® Cat 6A Kablosu

Sonraki İçerik

Zaman Duyarlı Ağ (TSN)

Related Posts