Ethernet Switch Fiyatları

Ethernet switchler, bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, sunucular ve yazıcılar gibi kablolu cihazları bir yerel alan ağına (LAN) bağlar. Birden çok Ethernet anahtarı bağlantı noktası, aynı anda birçok cihaz arasında daha hızlı bağlantı ve daha sorunsuz erişim sağlar. İlk olarak 1990’da tanıtılan ve o zamandan beri önemli ölçüde gelişen ethernet swicthler, ağ anahtarlarının en yaygın biçimidir. Bir Ethernet anahtarı, ağlar oluşturur ve LAN’daki cihazlar arasında iletişim kurmak için birden çok bağlantı noktası kullanır. Ethernet anahtarları, ağları birbirine bağlayan ve yalnızca tek bir LAN ve WAN bağlantı noktası kullanan yönlendiricilerden farklıdır. Tam kablolu ve kablosuz kurumsal altyapı, kablosuz bağlantı için kablolu bağlantı ve Wi-Fi sağlar. Bu yazımızda ethernet switch fiyatlarına yakından baktık.

Ethernet Switch fiyatları hakkında bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.
Ethernet Switch fiyatları hakkında bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

 Endüstriyel Switch Nedir?

Bilgisayar ve haricindeki ağ öğelerinin birbirlerine bağlanmasını sağlayan ağ donanımları bulunmaktadır.  Endüstriyel Ethernet Switch bunlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Dilimizdeki karşılığı dağıtıcı olan Switch’e ait her bir kapı diğerlerinden bağımsız biçimde veri alışverişi yapabilmektedir. Veri çerçevesi denilen veri paketi bu kapılardan birine ulaştığı taktirde şu meydana gelmektedir: Dağıtıcı, gönderilen kapıyı ve paketi gönderenin MAC adresini kayıt altına almaktadır. MAC adresini kaydetmenin amacı, mevcut kayıtları incelemek ve ilgili adresin bağlı olduğu kapıyı tespit etmektir.

Tespit sırasında herhangi bir kayıt bulunmadığı taktirde, veri paketi gelen kapı dışındaki tüm kapılara gönderilmektedir. MAC adresinin bilinmesi durumunda, veri paketi yalnızca hedeflenen kapıya gönderilmektedir. Ancak gönderenin ve alıcının MAC adresleri aynı olursa, paket silinmektedir.

 Ethernet Switch’in Çalışma Şekli Nasıldır?

Dağıtıcı, çalışma şekli bakımından ağ göbeği ve köprüsüne benzetilmektedir. Dolayısıyla çok kapılı köprü, akıllı hub ve saydam köprü isimleri ile de anılmaktadır. Saydam denilmesinin nedeni şundan kaynaklanmaktadır: Kullanıcı tarafından fark edilemez olması ve gelen veri paketlerinin dağıtıcıdan geçildiğinin anlaşılmaması sayılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Yönetilebilir Ethernet Switch

Dağıtıcının saydam olması, yönetimi noktasında zorluk çıkarabilmektedir. Bu doğrultuda bir yöntem geliştirilmiştir: Belli bir kapıdan geçmekte olan veri trafiğini dışarıdaki hedefe yansıtacak kapı ikizleme tekniği ortaya konulmuştur. Tekniğin İngilizcedeki karşılığı port mirroring şeklinde geçmektedir. SMON iletişim şartları RFC 2613 ile tanımlanmakta ve standart hale getirilmektedir.

 Ethernet Switch Nasıl Kullanılmaktadır?

Dağıtıcının farklı işlevleri ile karşılaşmak mümkündür. Yıldız topolojisi taşıyan yerel ağlar oluşturmak ve başka ağları birbirine bağlamak noktasında kullanılabilmektedir. Yıldız topolojisine sahip olan pek çok ağ birbirine bağlanabilmektedir. Ve bunlara ağaç topolojisi denilmektedir. Bu iki dağıtıcı arasındaki bağlantıyı sağlayabilmek adına üstbağ kapısı kullanılmaktadır. İngilizcede uplink port olarak ifade edilmektedir. Belden ürünleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için bu linki ziyaret edebilirsiniz.

Dağıtıcıların konfigürasyonu için command line interface yani CLI ara yüzü tercih edilmektedir. Nedeni ise daha hızlı ve opsiyonel olmasından kaynaklanmaktadır. Switch’in kullanım alanları şunlar olabilmektedir: Virtual Local Area Network yani VLAN uygulamaları yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra dağıtıcının içinde shortest path bridging, Spanning tree protocol bulunmaktadır.

Dağıtıcı türleri, haberleşme ve otomasyon alanında farklı kullanım kolaylıkları sağlayabilmektedir. Dağıtıcının üstündeki anahtarlar ile güvenli biçimde ağ paylaşımı da yapılabilmektedir. Bunların yönetilebilir ve yönetilemez şeklinde iki çeşidi bulunmaktadır. Yönetilebilir olanlar komplike gibi kontrolün zor sağlandığı uygulamalarda kullanılmaktadır. Yönetilemez olanlar ise uzun vadede kullanım bakımından tercih edilmektedir.

Veri merkezlerinde endüstriyel switchler sıklıkla kullanılır.

Endüstriyel ethernet switch kapsamındaki ürünler mobese, askeri projeler ve otomasyon alanında kullanılmaktadırlar. Ethernet denilen bu ürünler, istenilen tüm işlevleri yerine getirebilme kapasitesine sahiptirler. İlgili ürünlerin geniş sıcaklık aralığında çalıştığını söylemek gerekmektedir. Bu aralıklar bazı ürünler için – 10/+60 derece, bazılarında ise -40’+85 derece olmaktadır.

İlgili anahtarlarda aranan kriterlerden biri EMC uyumluluğu sayılmaktadır. Bu kriterin aranma nedeni şalt sahası uygulamaları olmaktadır. EMC koruması Level2 ve Level4 arasındaki değişkenliği göstermektedir. Özellikle EMC Level4, şalt sahalarında kullanılacak ürünlerde bulunmalıdır.

 Ethernet Switch Fiyatları

İlgili ürünler, genel anlamda DIN tipindeki raylara monte edilmek adına tasarlanmıştır. Ürünlerin üstünde soğutma işlevini görmesi adına fan bulundurmak gerekmemektedir. Enerji beslenmesi için DC besleme kaynakları kullanılmaktadır. Ethernet anahtarları 9 VDC’den 100 VDC’ye kadar olacak biçimde, birbirinden değişik voltajlarla beslenmektedirler. Özel uygulamalarda iki başka güç kaynağından beslenme gerekebilmektedir.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

IO-Link Nedir, Avantajları Nelerdir?

Sonraki İçerik

Yeni Çözüm Kılavuzumu İndirdiniz mi?

Related Posts