Endüstriyel Switch Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Endüstriyel switchler, üretim ve otomasyon ortamlarında cihaz bağlantısını ve işbirliğini desteklemek için gereklidir. Teknoloji değiştikçe ve endüstriyel ağlar daha karmaşık hale geldikçe, anahtarlarınızın çalışmaya devam etmesini nasıl sağlayabilirsiniz? Bu yazımızda sizlere bazı ipuçları vereceğiz.

Endüstriyel Switch Nedir?

Endüstriyel Switch’ler aynı zamanda “güçlendirilmiş” yahut “sağlamlaştırılmış” Switch’ler olarak da adlandırılır. Endüstriyel Switch’ler zorlu ve dayanıklılık gerektiren ortamlar için uygundur. Bu Switch’lerin kullanılmasının ana nedeni ortamdaki kir, sıcaklık, EMC, nem ve aşırı dalgalanmalara karşı dayanıklı olmalarıdır.

Normalde endüstriyel Switch’ler, aşırı çalışma sıcaklığına sahip zorlu ortamlarda gereklidir. Ayrıca şekilde güç veya ağ yedekliliği yahut özel sertifikalar talep edildiğinde gereklidir. Uygulamaların zorlu koşullara sahip ortamlarda kurulması gerektiğinde endüstriyel sınıf çözümler önerilmektedir. Bunun nedeni ise yalnızca işlevsellik değildir. Aynı zamanda çözümlerin sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam edebilmesi içindir. Ayrıca hava koşullarından etkilenilmemesi ve elektromanyetik parazitle elektromanyetik duyarlılığın önlenmesi içindir.

 Swichtler Saha Düzeyindeki Çevresel Koşullara Dayanıklı Olmalıdır

 Endüstriyel switch teknolojisi daha fazla uzak sahalarda kurulması söz konusu olmaktadır. Bu durumda endüstriyel switchlerin zorlu saha koşullarını kaldırabilecek dayanıklılığa sahip olması gerekmektedir. Gerilimde oluşan ani yükselmeler, aşırı darbe ve titreşimle uç sıcaklıklar bu koşullar arasında bulunur.

Ortaya çıkan ani gerilim yükselmeleri ESD, akım dalgalanması, EMC ve yıldırımdan kaynaklanabilir. Endüstriyel swichlerin, bu tür ani yükselmeleri yüksek elektromanyetik koruma özelliğiyle karşılayabilmesi gerekir.

 Ağ Yedekliliğinde Kesinti Süresi Milisaniye Mertebesinde Kalmalıdır

Ağ yedekliliği noktasında ve yüksek ağ kullanılabilirliği sağlamada önemli olacaktır. Klasik switchler, birkaç saniyelik bir ağ gecikmesinin gözardı edilebilir olduğu bir kurumsal ağ için idealdir. Fakat endüstriyel bir kontrol ağında, bir saniyelik ağ kesintisi bile üretime ağır bir darbe vurabilir. Öyle ki saha personelinin güvenliğini dahi tehlikeye atabilir. Yedeklilik için geliştirilmiş olan çoğu tescilli halka topolojileri 50 milisaniyenin altında olan kesinti süresi garanti etmektedir. Diğer taraftan, swich sayısı arttıkça kesinti süresi de yüzlerce milisaniyeye kadar çıkabilmektedir.

 Genişbant Kullanılabilirliğinin Son Derece Ölçeklendirilebilir Nitelikte Olması Gerekir

Uzak saha uygulamaları, özellikle de video gibi yüksek bant genişliğine ihtiyaç duyan uygulamalar tek bir ağ üzerinde yakınsarlar. Bu yakınsama oldukça ağ kullanılabilirliği ve bant genişliği ağ tasarımında daha da fazla önem kazanmaktadır. 100 Megabitlik kapasite çoğunlukla 10 veya 15 kameralık bir ağ için yeterli olmaktadır.

Ancak 30’dan fazla kamera barındıran büyük ölçekli gözetim ağının video aktarımında Gigabit bir kapasite gerektirir. Endüstriyel swichler, ağ tıkanıklığını önlemek için kullanılırlar. Bunun yanında uygulama sahasından kontrol merkezine uzun mesafeli veri aktarımını sağlamalıdırlar. Bunun için ise uygun opsiyonel fiber ara yüz sunmak için Gigabit hız kabiliyetine sahip olmalıdır.

  Endüstriyel Ağlar Kritik Sistemleri Koruyabilecek Güvenlik Seviyesine Sahip Olmalıdır

Günümüzde endüstriyel ağın güvenlik açıkları ve boşlukları genellikle bir güvenlik ihlali olduktan sonra keşfedilmektedir. Mevcut durumdaki sistemler uzak bir bağlantı üzerinden önceden izole edilmiş olup erişilemez duruma getirilmiştir. Fakat, bu sistemlerin IT veri ağlarıyla entegrasyonu büyük olasılıkla yeni ağ riskleri ve açıkları ortaya çıkaracaktır.

Saha düzeyinde kurulmuş olan endüstriyel Ethernet noktalarının hızla büyümesi söz konusudur. Bu durumda gizli bilgilerin ağ düzeyinde VPN ve güvenlik duvarları gibi kimlik doğrulama prosedürleriyle korunması gerekir. Bu prosedürler izinsiz ağ erişimi engelleyecektir.

Kullanıcı erişiminde kimlik doğrulaması için Radius ve TACACS+ gerekmektedir. Port tabanlı erişim için IEEE 802.1X gerekliliği söz konusudur. Veri şifreleme için ise HTTPS, SSH, SNMPv3 gibi anahtar düzeyinde güvenlik önlemleri gerekir. Bu kapsamda güvenli ağ durumunu güvence altına almada ihtiyaç olan izinsiz erişim önleme için gereklidir.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Sis Bilişim Nedir?

Sonraki İçerik

Rack Ethernet Switch

Related Posts