Endüstriyel Ethernet vs Ofis Etherneti Farkları ve Karşılaştırılması

Bir otomasyon mühendisi veya fabrikada çalışan teknik bir personelseniz hali hazırda Endüstriyel Ethernet ile çalışıyor olabilirsiniz veya çok geçmeden çalışacaksınız. Bunun nedeni, Endüstriyel Ethernet’in yakın zamanda geleneksel fieldbus mimarilerini geride bırakarak dünyadaki üretim tesislerinde lider bağlantı metodolojisi haline gelecek olmasıdır.

Doğal güvenilirliği, performansı ve birlikte çalışabilirliği nedeniyle Ethernet, otomasyon ve kontrol sistemleri için tercih edilen haberleşme protokolü olarak yaygınlaşmıştır. Endüstriyel ortamın ihtiyaçlarını karşılamak için Endüstriyel Ethernet, belirli bir işlemi gerçekleştirmek için gereken zaman ve yerde doğru bilgilerin gönderilip alınmasını sağlayacak şekilde Ethernet protokolü içinde kapsüllenmiş özel endüstriyel protokoller kullanır.

İlginizi Çekebilir: Endüstri 4.0 Nedir?

Dört büyük haberleşme protokolü

Endüstriyel haberleşme, her biri farklı seviyelerde gerçek zamanlı bilgi aktarımı, çarpışma tespiti ve determinizm (esas olarak herhangi iki düğüm arasındaki rotayı önceden belirleyen) gerektiren yönlendirme seviyesinde, kontrol seviyesinde ve sensör seviyesinde gerçekleşir. Fabrika ortamında çeşitli haberleşme gereksinimlerini desteklemek için birkaç Endüstriyel Ethernet protokolü olsa da, bahsetmeye değer dört ana oyuncu vardır: Bunlar Modbus TCP/IP, EtherCAT, Ethernet/IP ve Profinet olarak sıralanabilir.

Endüstriyel Ethernet ağlarını destekleyen uygulamalar ile ticari Ethernet LAN ile karşılaştırıldığında bazı önemli farklılıklar vardır. Birincisi, Endüstriyel Ethernet için bahsettiğimiz hızlar, LAN’da gördüğümüz gigabit ve daha yüksek bant genişliği ihtiyaçlarından çok daha düşüktür – Endüstriyel Ethernet‘te kullanılan yaygın hızlar yaklaşık 100 Mb/sn’dir. Endüstriyel bir ağda kontrol ve otomasyon bilgisi göndermek için gereken bant genişliği miktarı, YouTube’dan bir video indirmek için ihtiyacınız olanın çok küçük bir kısmıdır.

Bir rafineri tesisinde endüstriyel haberleşmenin kesintisiz olması çok kritiktir.

Endüstriyel ortamlar, çeşitli zorlu koşullara (titreşim, sıvılar, toz, kimyasallar ve elektromanyetik parazit) dayanması gereken kablolar ve bağlantı gerektirdiğinden, bileşenler ofis LAN’ında kullanılanlardan daha sağlam bir yapıya sahiptir. Örneğin, kablo yalnızca Kategori 5 veya Kategori 5e performansına ihtiyaç duyabilirken, endüstriyel kablolar genellikle daha yüksek sıcaklıklara uyum sağlamak için daha büyük bir göstergeye (tipik olarak 22AWG), gürültü önleme için blendajlı yapıya, esneklik için bükülü iletkenlere ve poliüretan gibi özel kılıflama malzemelerine sahiptir. Yine korozyonu önlemek için iletkenlerin kendileri kaplanabilir.

Ethernet Kablo Kalitesi Önemli mi?

Hızlı cevap, Ethernet kablolarınız bulundukları ortama dayanacak şekilde tasarlanmadıysa, çalışmazlar. En azından, istediğiniz gibi çalışmayacaklarını söyleyebiliriz (: Kablolar, belirli ortamlarda belirli işlevleri yerine getirmek için üretilmiştir. Bu, aşağıdakilere sahip ortamları içerir:

  • Aşırı sıcaklıklar (sıcak veya soğuk)
  • Gres, yağ, su
  • Toz ve kir
  • UV’ye maruz kalma

Herhangi bir endüstriyel alana ticari bir kablo (endüstriyel düzeyde değil) yerleştirdiğinizde, kablolara fiziksel olarak zarar vererek veri kaybına ve hatta kesinti süresine neden olabilir.

Aşağıdaki 2 örnekte sıcak ve soğuğa maruz kalmış ticari kablo ve Belden kablolar arasındaki farkı görebilirsiniz.

Endüstriyel ortamlarda yüksek sıcaklık sıklıkla karşılaşıla bir olgudur. Bu nedenle kablo seçiminde önemi büyüktür.
Sıcak gibi soğuk da kablolar için yıpratıcıdır. Belden kablolar sağlıklı ve kesintisiz haberleşme için bir numaralı tercihtir.

Ortamınız için kablo seçerken, fabrikalar, imalathaneler veya rafineriler gibi endüstriyel ortamların ofislerle aynı olmadığını unutmayın. Makinelerinizin doğru çalışması için çok fazla veriye ihtiyaç vardır ve aşırı sıcaklıklara, darbelere, titreşime, yağa, suya vb. dayanacak şekilde yapılmış kabloları seçerek plansız duruşların önüne geçebilir, verimliliğinizi arttırabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

5 Adımda Doğru Endüstriyel Switch’i Nasıl Seçersiniz?

Sonraki İçerik

Sis Bilişim Nedir?

Related Posts