Endüstriyel Ethernet Çözümüne ne zaman ihtiyacınız olur?

Burada, elektromanyetik parazit (EMI), yüksek çalışma sıcaklıkları, dış ortam sıcaklıkları, güç / voltaj dalgalanmaları, makine titreşim, mekanik tehlikeler ve daha fazlası gibi zorlu koşullar altında endüstriyel haberleşme ve kontrol ağlarının tutarlı ve güvenilir çalışması bekleniyor. Endüstriyel tesisler çok farklı bir gerçeklik sunuyor. Burada, birçok değilse çoğu kablo, konnektör, anahtarlar ve aktif ağ bileşenleri ,onları sert ve potansiyel olarak tehlikeli durumlarda yerleştirdikleri makine otomasyonu, enstrümantasyon ve kontrol sistemlerinin ayrılmaz bir parçasıdır. En iyi Ticari Kullanıma HAzır (COTS) Ethernet sistemleri  bu koşulların üstesinden gelmek için yapılmamıştır. Zorlu koşullar sağlamlaştırılmış kablolar  ve sadece endüstriyel sınıf Ethernet sistemi bileşenleri gerektirir, her gün maruz kaldıkları tehlikelere ve risklere dayanacak kadar sert üretilmelidir.

Ethernet ekipmanın ve kablolamanın genellikle aşağıdaki çevre koşullarına dayanması gerekir:

  • Aşırı Sıcaklık. Yüksek sıcaklıklar kabloların yapımında kullanılan plastiği aşındırıp zayıflamanın artmasına neden olabilirken , aşırı soğuk  kabloları sert ve kırılgan yapabilir . Ticari kablolardan(0°C – +60°C) daha geniş bir sıcaklık aralığında çalışır  ve endüstriyel ortamlar için (-40°C ile +85°C) çalışacak  kablolar mevcuttur. Endüstriyel Ethernet donanım 0 ° C den + 60 ° C ye kadar verimli çalışabilirken -40°Cden +85°C ye kadar çalışma şartları genişletilebilir.(nemli / ıslak uygulamalar için de koruyucu izolasyon kaplama mevcuttur ), ticari tabanlı donanım (örneğin switchler, yönlendiriciler, terminal sunucuları) 0 ° C den +40°Cye kadar çalışacak şekilde tasarlanmıştır.
  • Kimyasal Maddeye Maruz Kalma. Yağlar, solventler, kimyasallar ve temizlik çözümleri,  kabloları içine girebilir, özellikle ısı altında, kablo kılıfının şişmesine ve mekanik mukavemetini kaybetmesine neden olabilir. Donanım tarafında, korozif kimyasallar ticari swithlerdeki elektroniğe zarar verebilir, oysa sağlamlaştırılmış endüstriyel switchler bu maddelerin girişini engellemek için güvenli şekilde sızdırmazdır.
  • Nem Seviyeleri yüzde 99a kadar , IP67 standardını karşılamak için de sızdırmazlık sağlayabilen endüstriyel sınıf switchler tarafından uyum sağlanabilir..
  • UV Radyasyona Maruz Kalma Kablo kılıflarının mekanik mukavemet ve elektrik performansını riske sokacak şekilde sorunlara neden olabilir.
  • Fiziksel Tehlikeler. Fabrika zemini, özellikle makine otomasyon kabloları ve konnektörleri için birçok mekanik risklere sahiptir. Aşırı makine hareketi veya titreşim kabloların, çiftler arasında dengesizlik yaratabilen, elektrik performansını düşürebilen, ve EMI / RFI ortam yatkınlığı arttırabilen aşırı bir güçle çekilmesine veya gerilmesine neden olabilir. Forkliftler ve taşıma arabaları gibi fabrika zemin araçları yanlışlıkla kabloları ezebilir, aşınmalarına ,kırılmalarına veya kesilmelerine neden olabilirler.

Hatta iyi yapılmış, düzgün yüklenmiş  Ethernet bileşenleri bile bu tür tehlikelere dayanmak için imal edilmez.  Sadece zorlu şartlar için üretilmiş, endüstriyel sınıf bileşenler, endüstriyel ortamlarda her gün mevcut olan çevresel zorluklara dayanacak kadar sağlamdır.  Endüstriyel ağ ve kontrol uygulamaları için, arıza süresi bir vazgeçilmez seçenektir.

Ağ güvenliği, çalışma zamanı ve kontrol gibi kriterler switchler ve yönlendiriciler gibi ağ kablolama ve donanım komponentlerinin seçilmesinde anahtar faktörler olabilirler. ‘Endüstri’, her tür parçalı üretimden, elektrik üretim santralleri, rüzgar enerjisi çiftlikleri, su ve atıksu arıtma tesisleri, havaalanları ve ulaşım merkezleri, askeri üsler, gemi ve tersaneler, tren yolu, tünel, baraj ve köprü gibi ticari ve hükümet siteleri için yiyecek ve içeceklerin, kağıt hamuru ve kağıtın, kimyasalların, petrolün / gazın ve petrokimyanın işlenmesine kadar çok sayıda farklı operasyonu kapsayan geniş bir terimdir.

Bu işlemlerin tümündeki ağların genelde aşırı derecede tehlikeli ortamlarda çalışması gerekir ve her operasyonun bununla mücadele etmek için kendine ait bir takım çevresel zorlukları vardır. Analistler, endüstriyel operasyonlardaki planlanmamış kesintinin ezici bir yüzdesinin ağ altyapı hatasına dayandırılabileceğini bildiriyorlar. Bir ağ yönetimi raporuna göre , ağ arızalarının tam  %72’si OSI (Açık Sistemler Bağlantısı) Katman 1 ( Fiziksel Ortam), Katman 2 ( Veri Bağlantısı) ve/veya Katman 3 deki(ağ) arızaya bağlanabilir.

Bu üç OSI katmanının tümünde çevresel olarak güçlendirilmiş, sanayi tipi komponentleri kullanan sağlam bir ağ altyapısının kurulumu ile zamansız ve pahalı aksamalar büyük ölçüde önlenebilir . Dayanıklı bir şekilde tasarlanmış çerçeve, mümkün olan en yüksek seviyede güvenlik, çalışma süresi ve kontrol sağlayarak endüstriyel işletmelerin kritik görev işlevlerini yerine getirmelerine olanak verir. Tam güvenlik,  potansiyel olarak tehlikeli ortamlar için endüstriyel gereksinimleri karşılayan ve aşan ağ komponentlerinin yanı sıra arıza-kurtarma güvenilirliği ve veri transferleri yedeklemesini gerektirir.

İşlemleri sorunsuz ve güvenilir şekilde çalışır tutan bir operasyonun havaalanı veya güç üretim tesisi gibi bir parçalı üretim fabrikasını, bir işleme tesisi veya altyapı sitesini kapsayıp kapsamaması optimal çalışma süresi ve gönül rahatlığı sağlar.

Operasyonel verimliliğin yanı sıra sürekli izleme, yönetim ve kontrol, veri iletimi ve ağ kullanılabilirliğinde süreklilik gerektirir. Herhangi bir ağ hatası ve sonraki kesinti, ağır ve son derece pahalı sonuçlara yol açabilir. Endüstriyel tesisler titiz ve önceden belirlenmiş bir programındaki olayları çok az yada sıfır hata payı ile etkinleştirmek için cihazlar, makineler ve kontrol sistemleri arasındaki sinyalleri dağıtmada büyük ölçüde otomasyon, enstrümantasyon ve kontrol veri haberleşmelerine güvenirler. Birçok endüstriyel firma oldukça büyüktür ve onların ağ ürünleri zorlu endüstriyel düzenlemeleri ve derecelendirmeleri karşılamak ve aşmak zorundadır. Kullanıcılar da ağ kullanılabilirliğinin yüzde 99.999% çalışma zamanına veya daha iyisine ulaşması için optimal yönetilebilirlik ve güvenlik ister.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Zaman Duyarlı Ağ (TSN)

Sonraki İçerik

Bilgilendirici Kılavuz | A’dan Z’ye Endüstriyel Ethernet

Related Posts