Endüstriyel Ağınız için PoE Ürünleri Seçimi

POE endüstriyel uygulamalar için önemli yankılar uyandırıyor. Bir Ethernet kablo bağlantısında sinyal ve gücü birleştirme basitliği Ethernet tabanlı endüstriyel kontrol sistemlerine zaten hızlı geçiş için katkıda bulunur. Kablosuz erişim cihazları, IP telefonlar, güvenlik kameraları ve artan sayıda özel cihazlar , PoE’nin yenilikçi yollarla endüstriyel bilgi ve kontrol sistemleri uygulamalarının sorunlarını çözmede nasıl yardımcı olduğunu göstermeye hazırdır. PoE endüstriyel sensör ve kontrol cihazları şu an kullanılabilir durumdadır. PoE bağlı cihazda mevcut güç genellikle yaklaşık 13 watt ile sınırlı iken, modern endüstriyel sensörlerin büyük çoğunluğu 10 wattdan daha az alır. Yakında telefonlar ve kameralar ve PC’ler gibi geleneksel olmayan cihazlarla birlikte Ethernet switchler üzerindeki portlardan tüm SCADA sistemine enerji vermek mümkün olabilir. PoE bugün mevcut olanın ötesinde ekonomik standartlara dayalı yüksek performanslı endüstriyel ağ için imkan sunmaktadır.

PoE teknolojisi bir ağdaki standart çift bükümlü Ethernet kablo vasıtasıyla cihazlar için veri transferinin yanı sıra enerji de getirir. PoE, Ac gücünün sağlanmasının fiziksel ve maddi açıdan engellendiği alanlarda geniş yelpazeli Enerjilendirilmiş Cihazlara(PDler) enerji sağlamak için Güç Kaynak Ekipmanlarına (PSE) yeni bir standartlar tabanlı yol sunmaktadır. Özellikle uzak bölgelerde Ethernet kablolamasına ilaveten enerji kablosu bağlantısı kurmak ve bakımını yapmanın zorunluğu olmamasının sağladığı maliyet tasarrufları ve güvenilirlik iyileştirmeleri birçok endüstriyel kullanıcının hemen bu teknolojiyi değerlendirmesi için teşvik sağlıyor.

Midspan Güç Kaynağı (MPS) denilen  cihaz , Ethernet switchin PSE olarak yapılandırılmadığı mevcut Ethernet ağına PoE gücü “enjekte etmek” için bazı ofis uygulamalarında kullanılmak üzere geliştirilmiştir.  MPS kutusu mevcut Ethernet switch ve hedef PDs arasında durur. Belkide mevcut Ethernet switch’i bir PoE switch ile değiştirmek daha uygun maliyetli iken, MPSler yüksek kullanılabilirlik gerektirebilen bir sistemde başka bir arıza noktası sağlarlar.

GarrettCom Magnum PES42P ve PS14P PoE (PSE) Switchler gibi tipik bir cihaz , “enjektörü” switch içine kendi kurarak extra bir kutuya olan ihtiyacı pas geçer. Açıkçası, 4-port dış mekan sınır değerli PS14P switch birimleri için sadece birkaç yüz dolar, veri iletimi ve güç sağlamada tek bir birimin doğal olarak artırılmış güvenilirliğinden yararlanmayı mantıklı hale getirir. PES42P küçük bir altı port switchinde bir veya iki fiber bağlantı sağlamanın ek faydasını sağlar. Hirschmann ve GarrettCom’un diğer yönetilebilir switchleri daha büyük duvara monte birimlerde bir arada olmak için PoE ve PoE olmayan portlara izin vererek PoE esnekliğini arttırır. PoE olmayan mevcut switchler ağın diğer bölümlerine tekrar dağıtılabileceğinden, MPS kutularını endüstriyel ortama dahil etmeye gerek yoktur.

PoE standardına göre, uzaktan kapanma veya uzaktan sıfırlama gibi özellikler Basit Ağ Yönetimi Protokolü (SNMP) gibi bir sistem yönetimi paketi kullanılarak uygulanabilir. Bu tür incelikler endüstriyel ağın uçlarında PD’ların dağıtımına ek esneklik sağlar.

PoE başlamasıyla, endüstriyel Ethernet tedarikçileri – ve kullanıcılar-  yardımcı istasyonlar, madenler ve taş ocakları, ulaşım sistemleri, fabrika tesisleri ve depoları gibi ağır hizmet ortamları için yararlı bir yeni teknolojiye sahiptirler.

Yapılandırmaları sık sık değiştirilen büyük sanayi kampüsleri veya fabrikalarda, pahalı elektriksel yeniden tel çekmeyi PDlerin değişimden ayrıştırma yeteneği oldukça avantajlıdır. Bütçelerin kısıtlı ve yüksek verimlilik için talebin sabit olduğu bir ortamda, PoE nin basitliği onu , sistem yükseltmelerde yüksek kabulü için güçlü bir aday yapar. Hem Poe özellikli endüstriyel switchler hem de PDlerin pazara gelmesiyle, Belden, kolay kurulum kolaylığının yanı sıra , hem satıcılar hem de endüstriyel kullanıcılar maliyet ve güvenilirlik tasarrufunun farkında oldukları için hızlı adaptasyon olacağını tahmin ediyor.

Günümüzde, hem PoE (802.3af standart başına 15.4 watts/port destekleyen) hem de PoE+ (802.3at standart başına 25.5 watts/port destekleyen) ürünler mevcuttur. Network tasarımcıları, güçlendirilmiş cihazların yani kameraların tümünün yanı sıra network kurma switchinin ( ve herhangi bir midspan cihazlar) istenilen veri hızı için ya 802.3af yada 802.3at standardını desteklediğinden emin olmak zorundadırlar.Ayrıca, sizin ihtiyacınız olan PoEyi destekleyen portların sayısını aldığınızdan emin olmak için switchler incelenmelidir. Bazı switchler aynı birimde hem PoE hemde PoE olmayan portlar sağlar.

Endüstriyel tanımlı kopmonentler ve kablolama da bir PoE ağını dağıtmanın çözüm yollarıdırlar. Endüstriyel ve dış ortamlarda, sıcaklık ve diğer sertleştirici bileşenler kontrol edilmelidir.Hem GarrettCom hem de Hirschmann DIN railden  Belden endüstriyel kablolarınızı bağlamak için Ethernet çözümlerinde sağlamlaştırılmış güç sağlıyor.

Ayrıca PoE tiplerinin ne anlama geldiğini ve PoE türü seçimi yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini PoE Tipleri adlı yazımızdan görüntüleyebilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Endüstriyel Ağların Güvenliği için 6 Püf Nokta

Sonraki İçerik

Endüstriyel Wireless Ağlarda – Uygulamanız için Doğru Anten Seçimi

Related Posts