Endüstri 4.0 Nedir, Aşamaları Nelerdir?

Basitçe söylemek gerekirse Endüstri 4.0, Sanayi Devrimi’nin öncelikle ara bağlantı, makine öğrenimi, gerçek zamanlı veriler ve otomasyona odaklanan yeni aşamasını ifade eder. Aynı zamanda, daha bütünsel ve daha iyi bağlantılı ekosistemler yaratmak için otonom robotları,  fiziksel üretim noktalarını ve yapay zekayı entegre etmesiyle de karakterize edilir. Makinelerin zekayı beslediği bu yeni endüstri dalgası hayatımızın kaçınılmaz bir parçası olacaktır.

İlginizi Çekebilir:Yönetilebilir Ethernet Switch Nedir?

Endüstri 4.0 nedir?

4. sanayi dalgası olan endüstri 4.0 aslında endüstri 3.0’ın önemli bir sorununu çözerek hayatımıza giriyor:bağlanabilirlik ve entegrasyon. Buna göre endüstri 4.0 sayesinde fiziksel ve dijital dünya arasında bir fark kalmazken, bağlanabilirlik bütün seviyelerde mümkün hale geliyor.

Doğal olarak Endüstri 4.0, akıllı teknolojiyi bağlantı odaklı üretime entegre etme yolunda atılmış önemli bir adımdır.

“Endüstri 4.0” ifadesi 2011 yılında Hannover Fuarı’nda ilk kez ortaya çıktığında, bildiğimiz şekliyle sektör üzerindeki etkisi konusunda netlik yoktu. Örneğin, 2018’de Birleşik Krallık, endüstri 4.0’ı benimsemenin onlar için milyarlarca doların kilidini açabileceğini fark etti. Ancak, otomasyon ve diğer dijital teknolojileri gerektiren bu değişime hazırlanmak ciddi bir plan ve yatırım istiyordu.

Endüstri 4.0 üretimi nasıl etkiliyor?

Aynı zamanlarda telekom, Endüstri 4.0’da merkezi bir rol oynamaya başladı ve imalat endüstrisinde mobil bağlantı için muazzam fırsatlar açtı. Daha sonra Endüstriyel Nesnelerin İnterneti [IIoT] veri yakalamanın gerçek dünya uygulamalarına dönüştü. Dünya’da artık bir çok ülke yarı iletkenler, malzemeler ve kompozitler, esnek hibrit elektronikler ve üretim sektörlerinde temiz enerji gibi teknolojilerin çığır açan araştırmalarını ve ticarileştirilmesini tanıtmak için dijitalleştirme metasını kullanıyor.

İlginizi Çekebilir: IO-Link Nedir?

Sanayi devrimlerinde kısa bir yolculuk

Dünyanın ilk kez Sanayi Devrimi ile buhar motorlarının tanıtılmasıyla dönüştürüldüğü 19. yüzyıl, sanayileşmenin başlangıcını müjdeliyordu. İkincisi, 1850’lerden Birinci Dünya Savaşı’na kadar uzandı ve çeliğin kullanılmaya başlanmasıyla başladı, fabrikaların erken elektrifikasyonu ve seri üretim için montaj hatlarının kurulmasıyla sonuçlandı. Üçüncü sanayi devrimi, 1950’lerin sonunda 1970’lerin sonlarına kadar dünyanın analog ve mekanik teknolojiden dijital teknolojilere geçişiydi.

Endüstri 4.0 eğilimleri, öncelikle, karmaşık görevleri otomatikleştirmek ve süreci iyileştirmek için üretim birimleri tarafından kullanılabilecek büyük hacimli verilere erişmek için sensörler gibi siber-fiziksel sistemlerin kullanımını içeren Makineler Arası yetenekler ve IoT geliştirme süreci ile karakterize edildi.

Endüstri 4.0 hakkında bilinmesi gereken en önemli şeyler

Şimdi sanayi devriminin dördüncü dalgasının nasıl oluştuğuna bir göz attığınıza göre, büyümelerine büyük ölçüde katkıda bulunduğu beş alanı inceleyelim:

1-Tedarik Zinciri ve Sensörler

Endüstriyel IoT çözümleri, durum veya performans hakkında gerçek zamanlı veriler toplamak için endüstriyel sistemler ve makineler içinde RFID etiketleri gibi çeşitli sensörler kullanır. Bu, üreticilerin ürün geliştirmeyi bilgilendirmek ve satış sonrası hizmet tekliflerini iyileştirmek için daha fazla kullanılabilecek kullanım eğilimlerini incelemelerine yardımcı olur. Akıllı sensörler, operasyonel verimliliği artırmaya, üretim maliyetlerini düşürmeye ve müşteri davranışı iç görüleri sağlamaya yardımcı olur. IIoT ayrıca, sensörlerin kullanımı nedeniyle varlık yönetimi ve izleme gibi başka kullanım durumlarına da sahiptir.

2-Büyük Veri analizi

Büyük veri, müşteri tercihleri, pazar eğilimleri, bilinmeyen korelasyonlar vb. gibi karmaşık bilgi toplama sürecini ifade eder. Büyük Veri resme girdiğinden beri, zorluk, bilginin toplanması gereken çok fazla dijital temas noktası olmasıdır, bu nedenle verileri en iyi şekilde yorumlamak için yöntemler geliştirmeye ihtiyaç vardır. Endüstri 4.0‘ın ortaya çıkışı, işletmelerin daha iyi ve daha akıllı kararlar almak için verileri kullanma şeklini yavaş yavaş değiştiren Büyük Veri ve analitik çözümlerini doğurdu. Veri analitiği sürecinde makine öğrenimi modelleri (istatistiksel algoritmalar ve tahmine dayalı modelleme gibi) ve veri görselleştirme uygulanmaya başlandı.

3-Otonom robotlar

Robotlar bir süredir üretimde önemli roller üstleniyor ama daha iyi teknolojiye sahip fabrikalarda daha hızlı ve daha akıllı çalışabilirler. Robotların gelecekte ürettikleri her yeni ürün için birbirleriyle etkileşime girdiğini ve hareketlerini ayarladığını görmek şaşırtıcı olmaz.

Bu şekilde, bir ürünü yanlış bir şekilde seri üretmek yerine, üreticiler robotlar aracılığıyla her bir ürünü analiz edebilecek ve kusurları erkenden tespit edebilecek. Bu sadece üretim maliyetlerini düşürmekle kalmayacak, aynı zamanda kaliteli üretimi de artıracaktır. Robotiğin öne çıktığı bir diğer önemli alan, fabrika çalışanlarını tehlikeli ve tekrarlayan görevlerden kurtararak, insanların etrafında güvenli bir şekilde çalışmak üzere tasarlanmış işbirlikçi robotlar veya kobotlardır.

4-Bulut bilişim

Veriler bu çağda şaşırtıcı bir hızla toplanıyor ve bu da üreticilerin hepsini manuel olarak işlemesini imkansız hale getiriyor. Yani üreticilerin topladıkları tüm bilgilerle birlikte bir bulut platformuna sahip olması gerekiyor. Endüstri 4.0 ise, büyük miktarda veriyi gerçek zamanlı olarak depolamayı ve paylaşmayı mümkün kılıyor. Artık işletmeler üretim operasyonlarını kolaylaştırmak için iş zekasını kullanabilir, uygulamak için ölçeklendirebilir ve bilgi işlem kaynaklarından ve depolama alanından yararlanabilirler.

Bir IDC raporuna göre, 2021’de üreticilerin bulut bilişim platformlarına yönelik küresel harcamalarının 9,2 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

5-Artırılmış Gerçeklik [AR]

AR, sanal görüntüleri fiziksel bir nesne üzerine bindirerek dijital ve fiziksel dünyalar arasındaki boşluğu kapatmanın anahtarıdır. Akıllı telefonlar ve akıllı gözlükler gibi AR donanımlı cihazlar endüstri 4.0’dan öncede kullanılıyordu. Örneğin tıpta, bir cerrah ameliyat sırasında AR gözlükleri kullandığında, gözlükler hastanın CT ve MRI taramalarından gelen verileri kaplayabilir ve önemli kan damarları, sinirler ve kanallar hakkında renk kodlu bir genel bakış sunabilir. Bu, cerraha invazyon gerektiren bölgeye giden en güvenli yolu sağlar ve ameliyat sırasında komplikasyon riskini en aza indirir.

Üretimde AR, çalışanların montaj sürecini hızlandırmasına ve karar verme sürecini iyileştirmesine olanak sağlayabilir. Örneğin, AR gözlükleri, montaj yönergeleri, olası arıza yerleri, düzenler vb. gibi verileri yansıtmak için kullanılabilir.

Bu teknoloji nispeten yeni olduğu için, mevcut kullanımları arasında bir depodaki parçaların robotik aracılığıyla seçilmesi yer alıyor. Mühendisler, üretim birimlerinin karmaşık makineleri uygun bir şekilde düzeltmesine ve kullanmasına yardımcı olmak için AR’ı kullanmayı umuyor.

Sizin peki Endüstri 4.0 hakkında eklemek istedikleriniz neler, bize yorum olarak gönderebilirsiniz!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Yeni Çözüm Kılavuzumu İndirdiniz mi?

Sonraki İçerik

5 Adımda Doğru Endüstriyel Switch’i Nasıl Seçersiniz?

Related Posts