Doğru RJ45 Seçiminizi Yapın

Bir plastik RJ45 plugı  sıkıştırarak yatay bir kablonun ucunda bir IP kameraya veya kablosuz uygulama noktasına doğruca bağlamak , harika bir fikir gibi gözükebilir. Her ne olursa olsun plastik pluglar çok ucuzdur. Bir yatay kablo ve bir plug çok kolay bir seçenek gibi gözükebilir ve montajı her daim derli toplu ve temiz görünür. Fakat eğer bu izlemeyi tercih ettiğiniz yolsa o zaman müşteri şuna dikkat eder: gizli tehlikeler, başarıları, ve beklenmeyen maliyetlerle dolu bir metodolojidir.

RJ45 plastik plugların sahada sonlandırması, en sıkı eller ve en pahalı araçları gerektiren kompleks bir sıkıştırma sürecini kapsar. Prizler  masrafsızken, uygun sıkma aleti(crimp tools) gereksinimi yüzlerce dolara mal olabilir. Sıkma süreci ayrıntılı ve zordur ve çoğu kez sizi yavaşlatan yeniden çalıştırma ve test etme için ekstra zaman gerektirir. Aksesuar sonlandırma yardımcıları, yük çubuğu ve kablo rehberleri  süreci kolaylaştırmakta, -fakat bu yardımcıların maliyetleri aynı sonuca getirmeye başlamıştır.

Bu yeterince kötü değil ise, göz önüne alınacak başka bir faktör var:Eğer, uygun olmayan boyda sıkarsanız , potansiyel olarak alete zarar verebilirsiniz, yüzlerce veya imkan dahilindeki binlerce dolar beklenmeyen maliyetlerde zarara sebebiyet vererek…

Bu durumda modüler jak montaj yoluyla dolaylı bağlantı iyi bir seçenek midir? Bir jakı kablonun ucunda sonlandırma basit bir süreçtir ve kurulum bir RJ45 plastik plugın alan sonlandırmasıyla daha kolaydır. Bu metod standartlarla uyumludur ve baştan başa performans ise çok daha güvenilirdir. Gerekli yüzey-montaj kutuları  ve ara kablolar ayrıca masrafsız ve kolaylıkla elde edilebilir. Bu etkenler jak montaj yoluyla dolaylı bağlantının yapılacak tek şey olduğu anlamına mı geliyor?

Direkt olmayan bağlantıların modüler jak montajını çalıştırması ve bağlantı kablolarının TIA 568-C.2 standardıyla buluştuğu doğru olduğu halde, bu metodun bazı dikkat edilmesi gereken dezavantajları var.

Kutuyu monte edecek bir yer bulmakla başlamak temiz ya da düzenli gözükmeyen bir kuruluma öncülük edebilir. Ve jaklar, kutular ve bağlantı kabloları tekil olarak aşırı pahalı değilken,direkt olmayan bir bağlantı için üçünün gereksinimi fiyatları hezimete uğratabilir-kurmak ve test etmek için ek zamandan bahsedilmiyor bile. Son olarak,direkt olmayan metodlar ikinci bir potansiyel hata noktasını tanıtır. Eğer sizin WAP’ınız çökerse, ara kablo ya da jaktan hangisinin değiştirilmesi gerektiğini nasıl bileceksiniz?

Daha İyi Bir Çözüm

Mükemmel bağlantı dışarıda bir yerlerde olmalı- kolay kurulum, yüksek performans ve düşük tam yükleme maliyetleri seçeneğiyle. Evet,var! Sahada daha fazla kendinizi yormadan fişi monte edin. Sahada fiş montesi tekli durumlarda pahalı olabilir, ama bu dezavantajlarının sınırıdır. Sonlandırma için gerekli araçlar sıklıkla taşınan ,masrafsız öğelerdir, yan keski, sıkma penseleri gibi. Sahada kullanılacak data priz montaj kurulumu yüksek oranda güvenilir ve hızlıdır (her plug için 60 saniye kadar hızlı)! Hepsinden daha iyisi ise bir sahada kullanılacak fiş monteli performansı 6A kategorisi uygulamarının yüksek performansı için garantili sinyal aktarımlarına imkan vermesidir. Saha fişi  bir aygıt güce ihtiyaç duyduğunda mesela kamerada pan/tilt/zoom gibi ,IEEE 802.3at ile uygun olarak PoE+ uygulamalarını dahi desteklemelidir. Gelecek nesil ürünler tanıtılırken, saha fişi montajı 1000BASE-T’ yi aşan ethernet talepleri için en güvenilir çözüm olacaktır.

Başlangıçta farklı bağlantı modelleri çekici gelebilirken, tüm sahip olma masraflarının hesaba katılması önemlidir. Bir saha fiş montesi en hızlı kurma, en yüksek performans ve en düşük maliyet sağlayacaktır. RJ45 plastik plugları saha sonlandırması, en sıkı eller ve en pahalı araçları gerektiren kompleks bir sıkıştırma sürecini kapsar. Fişler masrafsızken, uygun sıkma aleti(crimp tools) gereksinimi yüzlerce dolara mal olabilir. Sıkma süreci ayrıntılı ve zordur ve çoğu kez sizi yavaşlatan yeniden çalıştırma ve test etme için ekstra zaman gerektirir. Aksesuar sonlandırma yardımcıları, yük çubuğu ve kablo rehberleri gibi, süreci kolaylaştırmakta elverişlidirler-fakat bu yardımcıların maliyetleri aynı sonuca gelmeye başladı.

Bu yeterince kötü değildiyse, göz önüne alınacak başka bir faktör var: Eğer, uygun olmayan boyda sıkarsanız ,potansiyel olarak alete zarar verebilirsiniz, yüzlerce veya imkan dahilindeki binlerce dolar beklenmeyen maliyetlerde zarara sebebiyet vererek…

Bu durumda modüler jak montaj yoluyla dolaylı bağlantı iyi bir seçenek midir?

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Ticari Kablolara Karşı Endüstriyel Kablolar: 9 Önemli Test

Sonraki İçerik

SCADA Güvenlik Temelleri: PLC’ler neden aşırı emniyetsiz?

Related Posts