5 Adımda Doğru Endüstriyel Switch’i Nasıl Seçersiniz?

Endüstriyel Ethernet‘in hızlı bir şekilde hem üretim hem de proses endüstrilerindeki sayısız fieldbusın yerini almak için tercih edilen ağ haline gelmesiyle birlikte, kontrol ve bilgi ağı altyapınızı oluşturan ürün seçiminiz, prosesinizin diğer herhangi bir parçası kadar kritik hale geldi. Bu yazımızda 5 adımda doğru endüstriyel ethernet switch‘i nasıl seçersiniz, bunu araştırdık.

1-Spesifikasyonlar ve Çevre Koşulları

Endüstriyel ethernetin temel ürünlerinden biri olan endüstriyel ethernet switchlerin çalışma ortam değerleri ve özellikleri kritik bir önem taşır. Sıcaklık, nem, şok ve titreşim, EMC ve gürültü dayanımları doğru ürünü seçmede size yardımcı olacaktır. Çoğu endüstriyel müşteri, otomasyon ekipmanlarının 10-15 yıl dayanmasını bekler ve aynısını endüstriyel Ethernet ağlarından da bekler. Ekipmanın bu süre boyunca çalışır kalması gerektiğinden, fanlardan kaçınmalı ve ayrıca güç kaynaklarınıza da özel dikkat göstermelisiniz.

2-Ethernet Switch’in Rolünü İyi Tanımlayın

Ethernet switch seçiminiz, ağ altyapınızdaki rolüne ve konumuna bağlıdır. Ağınız, yalnızca cihazlar ekleyerek ve bir anahtarı diğerine bağlayarak bir plan olmadan büyüdüyse, tasarımını hiyerarşik bir altyapı olacak şekilde güncellemeyi kesinlikle düşünmelisiniz. Gelecekte daha da genişleme yeteneğinizi geliştirecek ve ağınızın yönetilebilirliğini, genel performansını ve güvenilirliğini iyileştireceksiniz.

3-Bağlantı ve Trafik

Endüstriyel ethernet switchin rolünü belirledikten sonra, ihtiyaçlarınıza uygun bir anahtar seçtiğinizden emin olmak için o anahtara bağlanacak nesnelerin sayısı ve hızı önem taşır. Birkaç ekstra bağlantı noktasına izin vererek genişletmeyi göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Ayrıca, daha yüksek hızlar için derecelendirilen bağlantı noktalarının gerektiğinde daha düşük hızlarda da haberleşme kurabileceğini, böylece 1G bağlantı noktasının 100M veya 10M’de de haberleşme kurabileceğini unutmayın. Trafik hızları veya miktarları konusunda endişeleriniz varsa şunu göz önünde bulundurun: Bir altyapı oluşturarak neredeyse tüm olası kötü senaryoları etkin bir şekilde tasarladınız. Çoğu endüstriyel trafik, önceki fieldbus modellerine kıyasla Ethernet’in işlemesi kolay olan çok küçük paketler halinde iletilecektir.

4-Yönetilebilir ve Yönetilemeyen Ethernet Switch

Endüstriyel ethernet switchler yönetilebilir ve yönetilemeyen olmak üzere 2 ana grupta toplanır. Yönetilemeyen anahtarların avantajları, nispeten düşük maliyetli olmaları ve kurulum gerektirmemeleridir. Dezavantajı, herhangi bir durum bilgisi sağlamamaları ve sorun olduğunda ağda problem gidermeyi zorlaştırmalarıdır. Daha önce açıklanan hiyerarşik ağ altyapısında, eğer varsa, yalnızca ağın en ucundaki yönetilmeyen anahtarları göz önünde bulundurmalısınız.

5-Kablolama

Endüstriyel Ethernet anahtarı seçiminde kablolama çok ilgili değilmiş gibi gözükse de yaşanan sorunlar arasında büyük önem kazanıyor.  Kurulumdan sonra Ethernet kablosu ve konektör sorunlarını düzeltmek çok daha zor olduğu için uygun kabloları ve konektörleri belirlemek de aynı derecede önemlidir. Belden kablo ve konnektörleri ile bu sorunların üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Endüstri 4.0 Nedir, Aşamaları Nelerdir?

Sonraki İçerik

Endüstriyel Ethernet vs Ofis Etherneti Farkları ve Karşılaştırılması

Related Posts