Endüstriyel Ethernet Planlama ve Montaj Kılavuzu – 9 Fiberoptik Kablo Tipleri ve Optik Bütçe

Fiber Optik Kablolama

Fiber optik kablo için performans gereklilikleri ISO/11801 bölüm 8’de veya EN50173’te tanımlanmıştır.

Kablo Uzunlukları

Fiber optik hattın güvenilir çalışması için, üreticinin belirlediği uzunluk değerleri aşılmamalıdır. Eğer kablolar talimata göre döşendiyse, belirlenen uzunluğa kadar güvenli data iletimi garanti edilmiştir. Tipik olarak uygulanacak hat uzunlukları aşağıdaki Tablo’da tanımlanmıştır.

Özel aktif cihazlar kullanılarak, kablolar yada bağlantı kullanılarak, kablo uzunuğu daha çok azaltılabilir yada artırılabilir. Bu durumda uzunluk zayıflama (genellikle 10 Mbps sistemler ve tüm singe mod sistemler) ve dağıtım (genellikle multimode fiber üzerinde hızlı sistemler için) ile sınırlandırılabilir. Her link için özel hesaplamalar yapılmalı ve montaj sonrasında ölçülerle doğrulanmalıdır.

Fiberoptik Kablolarda Güç Bütçesi

 

  SINIF   MESAFEm MAKSİMUM KANAL ZAYIFLAMASI dB
Multimode Singlemode
850 nm 1300 nm 1310 nm 1550 nm
OF-25 25 UD1 UD UD UD
OF-50 50 UD UD UD UD
OF-300 300 2.55 1.95 1.80 1.80
OF-500 500 3.25 2.25 2.00 2.00
OF-2000 2000 8.50 4.50 3.50 3.50

EN 50173’e göre fiber optik kablo (OF-300,OF-500,OF-2000) ve büyük core’lu kablolar POF ve HCS için zayıflama limitleri

 

1)UD : Uygulanabilir değil

 

Maksimum Kanal Zayıflaması dB
Büyük Core Sınıf 660 nm 850 nm
POF 100 Mbps OF-25 L = 70-10x UD 25
POF 10 Mbps OF-50 L = 70-10x UD 50
HCS 100 Mbps OF-100 L = 400-150x belirlenmemiş 100
Multimod Sınıf 850 nm 1300 nm
Kablo KategorisiOM1/Om2/OM3 OF-300 L = 735-145x-90y L = 1300-330x-200y 300
OF-500 L = 935-145x-90 L = 1500-330x-200y 500
OF-2000 L = 2435-145x-90y L = 3000-330x-200y 2000
Singlemod Sınıf 1310 nm 1550 nm
Kablo KategorisiOS1 OF-300 L = 1800-500x-300y L = 1800-500x-300y 300
OF-500 L = 2000-500x-300y L = 2000-500x-300y 500
OF-2000 L = 3500-500x-300y L = 3500-500x-300y 2000
L= Kanalın Uzunluğux= Kanaldaki eşlenen kabloların toplam sayısıy= Kanaldaki toplam eklerin sayısı

EN 50173’e (OF-300,OF-500,OF-2000) ve Büyük Core’lu Fiberler POF ve HCS’ye (OF-25,OF-50,OF-100) Göre Fiber Optik Kanal parametreleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Erkan Cirit

www.endustriyelethernet.com kurucusu ve yöneticisi

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir