Endüstriyel Ethernet Çözümüne ne zaman ihtiyacınız olur? (2/2)

Ağ güvenliği, çalışma zamanı ve kontrol gibi kriterler switchler ve yönlendiriciler gibi ağ kablolama ve donanım komponentlerinin seçilmesinde anahtar faktörler olabilirler. ‘Endüstri’ , her tür parçalı üretimden, elektrik üretim santralleri, rüzgar enerjisi çiftlikleri, su ve atıksu arıtma tesisleri, havaalanları ve ulaşım merkezleri, askeri üsler, gemi ve tersaneler, tren yolu, tünel, baraj ve köprü gibi ticari ve hükümet siteleri için yiyecek ve içeceklerin, kağıt hamuru ve kağıtın, kimyasalların, petrolün / gazın ve petrokimyanın işlenmesine kadar çok sayıda farklı operasyonu kapsayan geniş bir terimdir.

makine-1

Bu işlemlerin tümündeki ağların genelde aşırı derecede tehlikeli ortamlarda çalışması gerekir ve her operasyonun bununla mücadele etmek için kendine ait bir takım çevresel zorlukları vardır. Analistler, endüstriyel operasyonlardaki planlanmamış kesintinin ezici bir yüzdesinin ağ altyapı hatasına dayandırılabileceğini bildiriyorlar. Bir ağ yönetimi raporuna göre , ağ arızalarının tam  %72’si OSI (Açık Sistemler Bağlantısı) Katman 1 ( Fiziksel Ortam), Katman 2 ( Veri Bağlantısı) ve/veya Katman 3 deki(ağ) arızaya bağlanabilir.

Bu üç OSI katmanının tümünde çevresel olarak güçlendirilmiş, sanayi tipi komponentleri kullanan sağlam bir ağ altyapısının kurulumu ile zamansız ve pahalı aksamalar büyük ölçüde önlenebilir . Dayanıklı bir şekilde tasarlanmış çerçeve, mümkün olan en yüksek seviyede güvenlik, çalışma süresi ve kontrol sağlayarak endüstriyel işletmelerin kritik görev işlevlerini yerine getirmelerine olanak verir. Tam güvenlik,  potansiyel olarak tehlikeli ortamlar için endüstriyel gereksinimleri karşılayan ve aşan ağ komponentlerinin yanı sıra arıza-kurtarma güvenilirliği ve veri transferleri yedeklemesini gerektirir.

İşlemleri sorunsuz ve güvenilir şekilde çalışır tutan bir operasyonun havaalanı veya güç üretim tesisi gibi bir parçalı üretim fabrikasını, bir işleme tesisi veya altyapı sitesini kapsayıp kapsamaması optimal çalışma süresi ve gönül rahatlığı sağlar.

Operasyonel verimliliğin yanı sıra sürekli izleme, yönetim ve kontrol, veri iletimi ve ağ kullanılabilirliğinde süreklilik gerektirir. Herhangi bir ağ hatası ve sonraki kesinti, ağır ve son derece pahalı sonuçlara yol açabilir. Endüstriyel tesisler titiz ve önceden belirlenmiş bir programındaki olayları çok az yada sıfır hata payı ile etkinleştirmek için cihazlar, makineler ve kontrol sistemleri arasındaki sinyalleri dağıtmada büyük ölçüde otomasyon, enstrümantasyon ve kontrol veri haberleşmelerine güvenirler. Birçok endüstriyel firma oldukça büyüktür ve onların ağ ürünleri zorlu endüstriyel düzenlemeleri ve derecelendirmeleri karşılamak ve aşmak zorundadır. Kullanıcılar da ağ kullanılabilirliğinin yüzde 99.999% çalışma zamanına veya daha iyisine ulaşması için optimal yönetilebilirlik ve güvenlik ister.

Erkan Cirit

www.endustriyelethernet.com kurucusu ve yöneticisi

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir