Endüstriyel Ethernet Çözümüne ne zaman ihtiyacınız olur? (1/2)

Endüstriyel Ethernet Çözümüne ne zaman ihtiyacınız olur?

Burada, elektromanyetik parazit (EMI), yüksek çalışma sıcaklıkları, dış ortam sıcaklıkları, güç / voltaj dalgalanmaları, makine titreşim, mekanik tehlikeler ve daha fazlası gibi zorlu koşullar altında endüstriyel haberleşme ve kontrol ağlarının tutarlı ve güvenilir çalışması bekleniyor.

Endüstriyel tesisler çok farklı bir gerçeklik sunuyor. Burada, birçok değilse çoğu kablo, konnektör, anahtarlar ve aktif ağ bileşenleri ,onları sert ve potansiyel olarak tehlikeli durumlarda yerleştirdikleri makine otomasyonu, enstrümantasyon ve kontrol sistemlerinin ayrılmaz bir parçasıdır. En iyi Ticari Kullanıma HAzır (COTS) Ethernet sistemleri  bu koşulların üstesinden gelmek için yapılmamıştır. Zorlu koşullar sağlamlaştırılmış kablolar  ve sadece endüstriyel sınıf Ethernet sistemi bileşenleri gerektirir, hergün maruz kaldıkları tehlikelere ve risklere dayanacak kadar sert üretilmelidir.

makine

Ethernet ekipmanın ve kablolamanın genellikle aşağıdaki çevre koşullarına dayanması gerekir:

  • Aşırı Sıcaklık. Yüksek sıcaklıklar kabloların yapımında kullanılan plastiği aşındırıp zayıflamanın artmasına neden olabilirken , aşırı soğuk  kabloları sert ve kırılgan yapabilir . Ticari kablolardan(0°C – +60°C) daha geniş bir sıcaklık aralığında çalışır  ve endüstriyel ortamlar için (-40°C ile +85°C) çalışacak  kablolar mevcuttur. Endüstriyel Ethernet donanım 0 ° C den + 60 ° C ye kadar verimli çalışabilirken -40°Cden +85°C ye kadar çalışma şartları genişletilebilir.(nemli / ıslak uygulamalar için de koruyucu izolasyon kaplama mevcuttur ), ticari tabanlı donanım (örneğin switchler, yönlendiriciler, terminal sunucuları) 0 ° C den +40°Cye kadar çalışacak şekilde tasarlanmıştır.
  • Kimyasal Maddeye Maruz Kalma. Yağlar, solventler, kimyasallar ve temizlik çözümleri,  kabloları içine girebilir, özellikle ısı altında, kablo kılıfının şişmesine ve mekanik mukavemetini kaybetmesine neden olabilir. Donanım tarafında, korozif kimyasallar ticari swithlerdeki elektroniğe zarar verebilir, oysa sağlamlaştırılmış endüstriyel switchler bu maddelerin girişini engellemek için güvenli şekilde sızdırmazdır.
  • Nem Seviyeleri yüzde 99a kadar , IP67 standardını karşılamak için de sızdırmazlık sağlayabilen endüstriyel sınıf switchler tarafından uyum sağlanabilir..
  • UV Radyasyona Maruz Kalma Kablo kılıflarının mekanik mukavemet ve elektrik performansını riske sokacak şekilde sorunlara neden olabilir.
  • Fiziksel Tehlikeler. Fabrika zemini, özellikle makine otomasyon kabloları ve konnektörleri için birçok mekanik risklere sahiptir. Aşırı makine hareketi veya titreşim kabloların, çiftler arasında dengesizlik yaratabilen, elektrik performansını düşürebilen, ve EMI / RFI ortam yatkınlığı arttırabilen aşırı bir güçle çekilmesine veya gerilmesine neden olabilir. Forkliftler ve taşıma arabaları gibi fabrika zemin araçları yanlışlıkla kabloları ezebilir, aşınmalarına ,kırılmalarına veya kesilmelerine neden olabilirler.

Hatta iyi yapılmış, düzgün yüklenmiş  Ethernet bileşenleri bile bu tür tehlikelere dayanmak için imal edilmez.  Sadece zorlu şartlar için üretilmiş, endüstriyel sınıf bileşenler,endüstriyel ortamlarda her gün mevcut olan çevresel zorluklara dayanacak kadar sağlamdır.  Endüstriyel ağ ve kontrol uygulamaları için, arıza süresi bir vazgeçilmez seçenekdir.

 

Erkan Cirit

www.endustriyelethernet.com kurucusu ve yöneticisi

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir